HABER AKIŞI

Oruç tutarken sık sık başınız dönüyorsa dikkat! Gerçek sebebi...

 Tarih: 23-05-2018 11:10:00
Ramazan ayında yaklaşık 16 saat oruç tutanların sık sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri baş dönmesi oluyor. Peki oruç tutarken neden baş dönmesi olur? Asıl sebebi nedir?

Son günlerde en çok merak edilen konu haline gelen oruç tutarken baş dönmesi neden olur sorusu yanıt buldu. Ramazan ayında sıkça rastlanan sağlık sorunu haline gelen baş dönmesi neden olur? İşte oruç tutarken sık sık baş dönmesi yaşayanlar için önemli tavsiyeler

ORUÇ TUTARKEN BAŞ DÖNEMSİ YAŞAYANLAR NE YAPMALIDIR? 

Sıvı takviyesi bu rahatsızlığın yaşanmaması için büyük bir adımdır. İftarla sahur arasında bolca sıvı takviyesi yapılmalı ve meyve tüketilmelidir. Beslenmenize bu noktada çok dikkat etmelisiniz. Çok tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Ve bu dönemde iftar menülerinizi ve sahur menülerinizi iyi ayarlamalısınız. Doyurucu ve midenizi rahatsız etmeyen gıdalardan menü oluşturmalısınız.

Baş dönmesine sebebiyet vermemek için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan biri hızlıca ayağa kalkmamaktır. Çünkü tüm gün sıvı almamanız vücut dengenizi bozabilir. Bu nedenle ani iniş çıkışlardan uzak durun, yüksek yerlerden aşağıya bakmamaya çalışın.

Kadınlarda tansiyon daha aşağı seviyelerde seyreder. Hipotansiyona sebep olabilir. Bu durumda tuzsuz beslenmemek gerekir. Fakat tuz miktarını da abartmamak gerekir. O nedenle yemeklerinizin tuz miktarına dikkat etmelisiniz.

Baş dönmesi yaşayan insanlar bu süreçte bazı egzersizler yapmalıdırlar. Uzanıp ayaklarınızı yukarı doğru kaldırın bu hareket tansiyonunuzu yerine getirecek. Şeker hastaları özellikle beslenmelerine özen göstermelidir.

Ramazan ayında oruç tutan insanlar, sahur ve iftarda yediklerine dikkat etmelidirler. Bu süreçte bolca sıvı alınmalı, mideyi rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Bu millet sandıkta en güzel cevabı verecektir” “Bu millet sandıkta en güzel cevabı verecektir” Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Elazığ'da düzenlenen programda partililerl..
“Küfürbazdan cumhurbaşkanı olmaz” “Küfürbazdan cumhurbaşkanı olmaz” Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Ege Bölgesi Kütahyalılar Federasyonunun Gürçe..
“Türkiye’yi kalkınma yolunda dünyanın 17’nci ekonomisi haline getirdik” “Türkiye’yi kalkınma yolunda dünyanın 17’nci ekonomisi haline getirdik” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Polatlı Cumhuriyet Heykel Meydan..
“Yıkmaktan, engellemekten başka hiçbir hayır söz ağızlarından çıkmayanlara bu ülke emanet edilmez” “Yıkmaktan, engellemekten başka hiçbir hayır söz ağızlarından çıkmayanlara bu ülke emanet edilmez” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Lale Meydanı'nda düzenlenen miti..
  SİYASET HABERLERİ
Şuayip Birinci şehir hastanelerini anlattı Şuayip Birinci şehir hastanelerini anlattı Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, şehir hastanelerinin nasıl ..
Yurtdışı oyları tasnif ediliyor Yurtdışı oyları tasnif ediliyor Pazar günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili genel s..
Özhaseki: Temel ağabeyi dinledikçe içim sızlıyor Özhaseki: Temel ağabeyi dinledikçe içim sızlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ''Temel ağabeyi dinledikçe içim sızl..
Çelik: 24 Haziran Türkiye için bir milattır Çelik: 24 Haziran Türkiye için bir milattır AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, 24 Haziran seçimlerine az bi..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı