HABER AKIŞI

Ruslar çekildi! 3 saatte Afrin

 Tarih: 18-01-2018 09:40:00
PKK’nın Afrin yapılanmasından kaçarak Azez’e sığınan ‘Veysi Hicazi’ isimli sözde saha komutanı, çarpıcı bilgiler verdi.

Operasyon öncesi Afrin’de çözülme var. İlçedeki PKK elebaşlarından Veyzi Hicazi, Azez’e kaçıp muhaliflere teslim oldu. "PKK’nın medya şovlarına kimse aldanmasın", diyen Hicazi, “Türk ordusu harekatın başlamasından birkaç saat sonra Afrin’de olur” dedi.

RUSLAR ÇEKİLDİ

Geçtiğimiz günlerde PKK’nın Afrin yapılanmasından kaçarak Azez’e sığınan ‘Veysi Hicazi’ isimli sözde saha komutanı, çarpıcı bilgiler verdi. PKK işgalindeki Minnığ bölgesinin 1 yıl 4 ay boyunca sorumluluğunu yürüten Hicazi, “PKK’nın medya şovlarına kimse aldanmasın. Örgütün Türk askeri karşısında dayanma gücü yok. Türk ordusu harekâtın başlamasından 3 saat sonra Afrin’de olur” dedi. Afrin’deki Rus askerlerinin bölgeden çekildiği bilgisini veren Hicazi, “Sadece Cinderes bölgesinde Rus bayrakları kaldı. Bilhassa sınır boyunda bazı PKK noktalarına Rus bayrağı çekilebilir. Bu durum PKK’nın tuzağı olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı. ‘Ebu Uday’ kod adlı eski PKK’lı şunları anlattı:

‘MAAŞIMIZ 1000 DOLARDI’

“Afrin’de 9 bin civarında PKK’lı var. Bir de ABD’nin PKK’ya kattığı Lival el-Aşair, Megavir Humus, Ceyş el-Suvvar gibi paravan gruplar var. Bu kişilerin maaşları Haseke’de konuşlu örgüt sorumlusu Şahin Cilo’dan (Ferhat Abdi) gelir. Rimeylan’da mali konularla ilgili bir birim var ve Afrin’deki tüm PKK’lıların maaşları bu birim tarafından ödeniyor. Paralar ise ABD’den geliyor. Afrin’deki PKK karargahları 2016 yılı içerisinde bazı ABD’li siviller tarafından ziyaret edildi. Tüm ihtiyaçlarımızı gidereceklerini söylüyorlardı. Gerçekten de öyle oldu. 2017 yılı Haziran ayına kadar 6 ay boyunca 1000’er dolar maaş aldık. Üst düzey isimler o dönem son derece bonkör davranıyordu ancak 2017 Haziran’ından sonra maaşlarımız 200 dolara düşürüldü.”

‘HER YERİ YAĞMALADIK’

“Rusya’nın olağanüstü hava desteğiyle Afrin’den çıkarak Tel Rıfat, Kefer Nasıh, Marenaz, Malikiyye, Aneb, Ayn Dakne, Ahraz gibi birçok beldeyi ÖSO’dan aldık. Girilen köylerde kümes hayvanları, ev halıları, mobilya ve dolaplar dahil her şey yağmalandı. Günlerce Afrin’e TIR’larla eşya taşındı. Camiler, okullar, hastaneler, köylülerin hububatları bile boşaltılıp Afrin’e taşındı ve satıldı. Aşamalı olarak kıymetli eşyalar üst düzey yöneticilerden başlanarak pay edildi. Bu yağma olayında o kadar ileri gittiler ki, o bölgedeki tren rayları bile sökülüp Afrin’e getirildi ve hurda fiyatına satıldı.”

HDP’den bölgeye yardım gidiyor

Suriye PKK’sı içerisinde 1 yıl 4 ay görev yapan ve 200 kişilik bir terör grubunu yöneten Veysi Hicazi, Suriye PKK’sına Türkiye’deki HDP’li belediyelerden nasıl yardım gittiğini şöyle anlattı: “Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediyelerden sürekli yardım gönderiliyordu. Belediyelerin Afrin’e gönderdiği malzemeler arasında gıda, giyecek ve tıbbi malzemeler bulunuyordu. Ayrıca 2015-2016’da HDP’li belediyeler tarafından verilen iş makineleri ile inşaat malzemeleri bölgede halen etkin olarak kullanılıyor. Aslen Halep’e bağlı Düdyen köyünden olan Salah Cibbo, PKK’nın muhalif bölgelerle ilgili faaliyetlerinden sorumlu bir isim. Salah Cibbo’nun kardeşi Şiro Cibbo ise İstanbul’da yaşıyor ve HDP ile PKK’nın Afrin yapılanması arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Afrin’den Türkiye’ye sızan ve PKK ile ilintili herkesin tüm ihtiyaçları HDP tarafından karşılanır. Şayet hasta ya da yaralanmış ise ameliyat ve tedavi işlemleri yine HDP’nin sağladığı imkanlarla yapılır."

1 NUMARA’YI AÇIKLADI

Veysi Hicazi, Afrin’de PKK yapılanmasının en tepesinde bölgeye Türkiye’den giden ‘Bektaş’ isimli bir teröristin bulunduğunu ve orada son sözü onun söylediğini belirtti. Hicazi, “Mahmut Berhudan ile Hacı Ahmed bu ismin altında ve emrinde görev yapmakta. Çok önemli toplantılarda ortaya çıkan Bektaş, Kürtçe ve Arapça bilmiyor, yanında sürekli Türkçeden Arapça ve Kürtçeye çeviri yapan bir tercüman bulunduruyor. Bektaş, Afrin merkezinde özel bir karargahta kalıyor ve Kandil’den gelen bir ekip tarafından korunuyor. Türkiye kökenli bu şahıs, Kandil tarafından yaklaşık 2 yıl önce bölgeye atandı ve örgüt içi disiplin konusunda özel işkence yöntemleri uyguluyor” diye konuştu.

YENİ ŞAFAK

  Kaynak: haber7.com
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER Flash HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
İttifak teklifinin tam metni İttifak teklifinin tam metni İttifak teklifi Ak Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla Meclis'e sunuldu. Teklifte 2..
Erdoğan'dan çok sert tepki: Bunun affı olmaz! Erdoğan'dan çok sert tepki: Bunun affı olmaz! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çocuk istismarlarına ilişkin, " Bunların affı..
MHP: CHP ciddi bir milli güvenlik sorunudur MHP: CHP ciddi bir milli güvenlik sorunudur MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, "CHP giderek ağırlaşan ciddi bir milli güven..
Bakan açıkladı: Çalışma başladı, cezalar artacak! Bakan açıkladı: Çalışma başladı, cezalar artacak! Adalet Bakanı Gül, çocuğa yönelik cinsel istismarların önlenmesine yönelik kurul..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı