HABER AKIŞI

Türkiye'de oyun pazarı büyüyor

 Tarih: 25-05-2018 00:10:00
Bahçeşehir Üniversitesi, Dijital Oyun Tasarım Bölümü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Türkiye’de Oyun Pazarı’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi.

Durmuş; Dijital oyunlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Dünya’da ortalama 2 Milyar kişi oyun oynamaktadır. Türkiye’de yirmi milyondan fazla kişi oyun oynuyor. İnternet alt yapısının güçlenmesi, genç nüfusun artmasıyla birlikte bu rakamların daha da artacağı öngörülmektedir.

Oyun pazarının yeniliklere ve büyümeye açık olması, oyuna olan ilginin her geçen gün artması, yatırımcıların bu sektörde yatırımlar yapması, pazar açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.  

Pazarın ülkemizdeki büyüme hızına baktığımızda, Türkiye’nin 2020 yılında bu pazardan 2 Milyar Dolar pay alacağı tahmin edilmektedir. Pazarı sosyolojik olarak incelediğimizde ise; Türkiye’de 12- 30 yaş arası erkekler oyuna daha çok ilgi gösterdiğini gözlemlemekteyiz.

Kamuda da bu sektöre ilgi artmaktadır. Örneğin; KOSGEB, 2018 KOBİ-GEL proje çağrısında ilk kez oyun sektörüne de yer vermiştir. KOBİ-GEL kapsamında toplam 700 Milyon TL bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 500 Milyon TL’si ile imalat sektörü, 200 Milyon TL’si ile de yazılım ve oyun sektörü desteklenmektedir. Proje çağrısının son günü ise, 22 Haziran 2018.

Seminerde konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ise: ‘‘Yakın gelecekte Türkiye’de bu alanda yetişmiş insan gücüne ciddi anlamda ihtiyaç duyulacak. Biz şimdiden hem bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyoruz hem de kendi oyun girişimini kurmak isteyen girişimci ruhlu öğrencilerimize yol gösteriyoruz, dedi.’’

 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Bu millet sandıkta en güzel cevabı verecektir” “Bu millet sandıkta en güzel cevabı verecektir” Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Elazığ'da düzenlenen programda partililerl..
“Küfürbazdan cumhurbaşkanı olmaz” “Küfürbazdan cumhurbaşkanı olmaz” Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Ege Bölgesi Kütahyalılar Federasyonunun Gürçe..
“Türkiye’yi kalkınma yolunda dünyanın 17’nci ekonomisi haline getirdik” “Türkiye’yi kalkınma yolunda dünyanın 17’nci ekonomisi haline getirdik” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Polatlı Cumhuriyet Heykel Meydan..
“Yıkmaktan, engellemekten başka hiçbir hayır söz ağızlarından çıkmayanlara bu ülke emanet edilmez” “Yıkmaktan, engellemekten başka hiçbir hayır söz ağızlarından çıkmayanlara bu ülke emanet edilmez” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Lale Meydanı'nda düzenlenen miti..
  SİYASET HABERLERİ
Şuayip Birinci şehir hastanelerini anlattı Şuayip Birinci şehir hastanelerini anlattı Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, şehir hastanelerinin nasıl ..
Yurtdışı oyları tasnif ediliyor Yurtdışı oyları tasnif ediliyor Pazar günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili genel s..
Özhaseki: Temel ağabeyi dinledikçe içim sızlıyor Özhaseki: Temel ağabeyi dinledikçe içim sızlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ''Temel ağabeyi dinledikçe içim sızl..
Çelik: 24 Haziran Türkiye için bir milattır Çelik: 24 Haziran Türkiye için bir milattır AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, 24 Haziran seçimlerine az bi..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı