Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

Hz. MUHAMMED’in (SAV) ÖĞRETMENİ KİMDİR?

09.12.2018
A+
A-

Sevgili Gönül Dostlarım,

Bu günkü köşemde tüm öğretmenlerimizin hoşgörüsüne sığınarak- 24 Kasım?a anlam yükleyen en büyük mesleğin sahibi ?ÖĞRETMEN? in bendeki tanımını izah edeceğim.

Sevgili Gönül Dostlarım,

Bu günkü köşemde tüm öğretmenlerimizin hoşgörüsüne sığınarak- 24 Kasım’a anlam yükleyen en büyük mesleğin sahibi  ‘ÖĞRETMEN’ in bendeki tanımını izah edeceğim.

ÖĞRETMEN; anne ve babanın çocuğuna vermek istediği eğitimde en önemli görevi üstlenen kişidir.Öğretmenin bu görevi hakkıyla ifa edememesi halinde büyük bedeller büyük veballer ödenir.Eğer öğretmenler,iyi eğitilmiş bir nesil yetiştiremezse; başta kendine olmak üzere, yaşadığı topluma ve devletine büyük ihanette bulunmuş olur.

ÖĞRETMEN;taşıdığı sorumluluğun bilincinde  olan,fedakarlıktan kaçınmayan,insanlık için hayati önem taşıyan kutsal mesleğin sahibidir.

ÖĞRETMEN; toplumun manevi mimarıdır. Ektiği tohumları en güzel haliyle yetiştirebilen, ışığıyla toplumu aydınlatabilen rehberdir.Sevginin,saygının, şefkatin, hoşgörünün sembolü olan öğrencileri için en güzel modeldir.

ÖĞRETMEN;kişilikli, güvenilir,sosyal bireyler yetiştirerek sağlıklı toplumlar kuran mimardır.Maddi ve manevi değerlerimizi öğreten;milli kültür ve ahlakımızın korunmasını sağlayan en değerli varlıktır.

ÖĞRETMEN; öğrencilerinin gözlerinde   insanlığın geleceğini görebilen,eserlerine paha biçilemeyen mümtaz bir şahsiyettir.Mevlana’nın deyimiyle akıllardan meydana gelen gül bahçesinin bahçıvanıdır. Öyle bir bahçıvan ki en güzel gülleri o yetiştirir. Çiçeklerine toz kondurmayan altın kanatlı kelebektir.

Öğretmene bu kutsal miras,kainatın en değerli  varlığı olan insanlar için seçilmiş Peygamberlerden kalmıştır.Peygamberlerin vazifeleri,Yaratan’dan aldıkları emirlerle insanları aydınlatmak,insan olmanın özelliğini,güzelliğini taşımaları için rehber olmaktır. İşte öğretmen de bu manada bir rehberdir.

Sevgili Gönül Dostlarım;

Yazımın başlığındaki ‘ Hz. Muhammet ( sav)’in Öğretmeni Kimdir? sorusunun cevabı;şu kısa hatıramdaki hadisede mana bulmaktadır:

Sene 2014…

Eğitim görevlilerinden  oluşan seçkin ilim insanlarıyla on günlük bir umre seyahatinde bulunmaktaydım.Bu güzide topluluğa,acizane ben de rehberlik etmekteydim. Umre vazifemizi ifa ettikten sonra Mekke’de tarihin yaşandığı Cennet’ül Mualla ‘yı (Mekke Kabristanı),  Arafat’ı,Mina’yı ve Müzdelife’ yi ziyaret ettik. Ancak;halk dilinde mağaralı dağ olarak bilinen ve Peygamberimiz HZ.Muhammed’e(sav)  Kur’a-ı Kerim’in indiği dağ olan Hira Dağı’nı ise tarif etmek benim için zordu.

Ama anlatmalıydım. Önce okuduğum ayetin burada nazil olduğunu söyledim. Sonra  ‘İKRA’ nın ne demek olduğunu ve devamını anlattım.Bulunduğumuz yer çok kutsaldı.Çünkü son Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa(sav), on iki bin dağın içinden  seçilmiş bu dağda bir öğrenci,o küçücük mağara   okulu olmuştu.Öğretmeni ise dört büyük melekten biri olan Cebrail(as)idi. Öğretmenin öğrencisine ilk emri ise”İKRA”yani “OKU”oldu.

‘Ben okuma yazma bilmem!’diyen öğrencisi olan Hz.Muhammet Mustafa (sav) Efendimiz’i,şefkatle kucaklayıp sıkan ve ona tane tane Alak suresini okuyan Cebrail (as), öğretmen olarak öğrencisine ne öğretmişti?

1. Yaratan Rabbin adıyla oku!
2. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı.
3. Oku! O,keremine son olmayan Rabb’indir.
4. O, kelam ile yazmayı öğretendir.
5. O,insana bilmedikleri şeyleri öğretti.
6. (Sakın okumamazlık etme!)Çünkü insan muhakkak ki tuğyan (azgınlık)eder.(ALAK SURESİ:1-6)

İşte ÖĞRETMENLER, Cebrail vasıtasıyla Peygamberimiz Hz.Muhammet(sav) Efendimiz’in aldığı bu “OKU”emrini yaşatan, bugüne getiren yüce mirasın varisleridir.

William A.Ward’ın  dediği gibi,”Sıradan öğretmen anlatır.İyi öğretmen açıklar.Yetenekli öğretmen yapar ve gösterir. Büyük öğretmen ise ESİN kaynağı olur.”

Tüm öğretmenlerimizin ESİN kaynağı olabilmesi temennisiyle;bu kutlu yolda, bu mukaddes davada mesleğini hakkıyla icra eden çok kıymetli öğretmenlerimizi 24 KASIM vesilesiyle kutluyor;hayatta olmayan tüm öğretmenlerimize Rabb’ imden rahmet,emekli olanlara huzurlu hayat,tüm öğretmenlerimize sıhhat ve afiyet diliyorum.

Saygı Sevgi ve Dua ile..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.