Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

KERAMET TAÇ’TA MI ? YOKSA HIRKA’DA MI ?

15.12.2018
A+
A-

Dervişlik olsaydı tac ile hırka
Biz dahi alırdık otuza kırka… Ne güzel söylüyor Yunus Emre. Oysa günümüzde ne kolay şeyh olmak, ne kolay tarikat kurmak..Hangi kitapta yazar ‘Ben şeyhim.’demekle şeyh olunduğunu;ya da hic bir ilim,irfan sahibi ol

Dervişlik olsaydı tac ile hırka
Biz dahi alırdık otuza kırka…

Ne güzel söylüyor Yunus Emre. Oysa  günümüzde ne kolay şeyh olmak, ne kolay tarikat kurmak..Hangi kitapta yazar ‘Ben şeyhim.’demekle şeyh olunduğunu;ya da hic bir ilim,irfan sahibi olmadan mürşit olunduğunu?

-Allah’ın Kuran’da en çok vurguladığı uyarılardan biri de,”Niye düşünmüyorsunuz?”ve “Ne kadar az düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorgusudur. Böylece Yüce  Allah  hakkı, hakikati ve doğruyu bulmamızı emrediyor.

-Nitekim  Hz. İbrahim’in Rabb’ini aklıyla bulmasını kısaca şöyle açıklayabiliriz:
Hz. ibrahim, geceleyin bir yıldız gördü.Rabbim ‘Yıldızdır.”dedi.Yıldız batınca,Ay’ı gördü.Rabbim  ‘Aydır.’dedi.Ama ay da batınca benim Rabbim bu da olamaz dedi.
-Sabah güneş doğdu ve çok büyük ve çok sıcaktı. Rabbim’Güneştir.’dedi; ama akşam olunca güneş de battı.Hz.İbrahim,Güneşin de Rabbi olamayacağını düşündü.En son bir haykırışla “Ben Allah’ı buldum.Ne putlar, ne yıldızlar,ne ay ve ne de Güneş,Allah olamazlar. Şüphesiz beni ve bunları yaratan bir Allah vardır; fakat ben onu göremiyorum. Çünkü benim yaratılışım onu görmeye müsait değildir. O’nu görmek benim kudretimin dışındadır.İşte benim bu düşüncem hakikatin ta kendisidir. Bütün bu gördüklerimi yaratan ve sınırsız bir kudrete sahip olan bir Allah vardır. İşte ben ona ibadet ederim”dedi.
-Hz. İbrahim’in(as)daha çocuk yaşta Allah’ı aklı ile bulması ve O’na teslim olması onun aklının kemalini ve hakikati aramadaki gayretini göstermesi açısından önemli olduğu için yüce Allah bize Hz. İbrahim’i (as) örnek göstermiştir.
-14 asır önce insanlık karanlığa saplanmış; güçlü zayıfa,zengin fakire ve beyaz siyaha zulmediyordu. Allah’ın evi olan Kabe’de 360 tane put vardı. Kendi elleriyle yaptıkları putlara tapıyor ve onlardan  medet umuyorlardı.Hatta helvadan put yapıyor acıktıkları vakit yapmış oldukları helvadan putu yiyorlardı.                                                       Bu  cehaletin içerisinde kan ağlayan insalığa rahmet ve merhamet elçisi olarak, Hz Muhammed (sav)gönderildi. Canı pahasına bu putları kırdı ve yıktı.
İnsanlığı,aydınlığa çıkardı.
Kan davasını ayaklar altına aldı.Irkçılığı ve kavmiyetçiliği,müslümalara yasak etti.
Ümmetine,din üzerinden yapılan menfaatçiliği men etti,
Önünde rüku edilecek,secde edilecek ve yardım istenecek tek bir İlah olduğunu anlattı.Kula kulluk değil,Hakk’a kulluk etmemizi,defaatle söyledi.

-Aradan 14 asır geçmesine rağmen,bu  insanlar artık Ay’a, Güneş’e ya da Lat,Menat ve Uzza putuna tapmıyorlar;ama din kisvesine bürünmüş şahısları,putlaştırıyorlar.          Akıllarını kiraya vermiş bu insanların,ne islam ne de din ile uzaktan yakından alakası bulunamamaktadır.
Allah’ın apaçık haramlarını herkesin gözü önünde alenen yapmaktan utanmadan çekinmeyen;
buluğ çağına gelmeyen kız çocuklarının inançlarını sömüren ve istismar eden bu tarikat bozmalarının ‘Ben Mehdiyim.’deyişine inananların aklından şüphe edilir.

-Şahsi kanaatimce Müslümanlar,kendi kitabı olan Kuran’ı okuyup gerçek manasıyla idrak etmedikçe, bu tür din kisvesine bürünmüş tüccarlar bitmeyecektir.
-Biz ne zaman Kuran’a ve Peygamber’in sünnetine sarılır isek; işte o zaman bu tür din tüccarı ve istismarcılar türeyemez.

-Yazımı alemlere rahmet ve son Peygamber olarak gönderilen Hz.Muhammed (s.a.v)’in şu hadisi ile bitirmek istiyorum: ‘Denizin üzerinde ve ateşin üzerinde yürüyen bir insan görürseniz,onun ahlakına ve yaşantısına bakın.Eğer onun ahlakı ve yaşantısı Kuran ve benim sünnetim üzere ise o kul salih bir kuldur.Fakat ahlakı ve yaşantısında Kuran ve sünnetim yoksa,o kul; büyücü, sihirbaz ve sahtekardır.’

Saygı sevgi selamlarımla..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.