Site Rengi

DOLAR 6,0770
EURO 6,5604
ALTIN 313,3
BIST 118.906
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

TOKAT-TURHAL YOLCUSU KALMASIN!

04.01.2019
A+
A-

Memleketim Tokat’ta geçirdiğim 10 günlük izlenim ve değerlendirme ile ilgili tuttuğum notlarımı uçakta gözden geçiriyorum.Ama önce bu aşamaya nasıl geldik, dilerseniz oradan başlayayım*

Memleketim Tokat’ta geçirdiğim 10 günlük izlenim ve değerlendirme ile ilgili tuttuğum notlarımı uçakta gözden geçiriyorum.Ama önce bu aşamaya nasıl geldik, dilerseniz oradan başlayayım*

 Bundan bir süre önce Sayın Reisim rica etmişti. Daha doğrusu kendisine ufak bir fikir beyan etmiştim.
 
“Reis” demiştim.
“Müsaedenle kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” projesini artık hayata geçirsek ne dersiniz?”
“O da ne ki?”
Hah! şöyle…Bende ki taktik oldum olası böyle işte. 
Önce karşındakini meraklandıracaksın! Reiste olsa insan neticede; önce merak!
“Yine ne parlak fikir yumurtlayacaksın Fehmi?” dedi. 
“Abi” dedim. Anlattım fikrimin detaylarını…
Sağolsun beni sever, itibar da eder. “Tamam, olur” dedi, sözümü kesmeksizin son noktasına kadar dinledikten sonra. 
Şunu söylemiştim kendisine. 
“Abi” demiştim. “Sayın Reisim; malum memleketin tek sivri akıllsı ben değilim. İller bazında…çok sayıda memleketin onca okumuş evladı var. Sanatçısı, aydını, akademisyeni…Malum ki biz hemşehrici bir toplumuz. Memleketçiyiz. Malum bende Tokat’lıyım. Hani beni vazifelendirseniz. Tokat’la ilgili ekstrem projelerim var. Size bir ara bahsetmiştim…”
Önce bütün illerin valilerini…ama kaymakamlarıyla beraber…ve belediye başkanlarıyla birlikte bir araya Ankara’da toplayalım. Projemin detaylarını da onlara ayrıca anlatayım. Sonra da örnekleme açısından memleketim Tokat’ta bir pilot uygulama gerçekleştirelim. Her il bazında bir temsilci de bizim uygulamalarıza müşahede açısından iştirak etsin. 
Ufak ta bir ricam olacak. Bazı kimseler yapmak istediğim çalışmalarla ilgili Tokat yetkililerine kulis yapıyorlarmış. “Fehmi’yle ilgili teşrik-i mesaiye girmenizi istemiyoruz diye. İşte bu Bizans kulisçilerinin kulaklarını bi çekseniz. Biliyorsunuz böyle tipler Allah’tan korkmaz, ama sizden it gibi tırsarlar.(Burası hikayenin gerçek kısmı)

Reis talimatı verdi verdi ve kısa süre içinde istediğim toplantıyı gerçekleştirdim. 
Hazirun’a dedim ki;
” Herkesten ricam, il bazında bir Şehir Konseyi çalışmasına başlayacağız. Bu komisyonda il bazlı olmak üzere…ama ilçelerle de, kasaba ya da beldelerde de alt komisyonları hazırlanılacak. Bu sistemin adı “Sivilizasyondur”.

Şehir konseyinin doğal üyeleri; 
1 Valilik makamı
2 Devleti temsilen orada bulunan (Her bir bakanlığın karşılığı olan birimler.) müdürlükler, birimler. Emniyet, adalet, eğitim, sağlık, tarım, müftülük,üniversite temsilcileri vs. 
3 İl bazında yapılanmış Stk temsilcileri. Ancak stk lar kendi aralarında yapmış olacakları seçimle komisyonda temsil olunacaklar. Diyelim bir ilde 20 stk var. Bunların yöneticilerinin aralarında yapılacak olan seçimle…Seçimde ilk 3’ü alan kişiler bir başkan eşliğinde Konsey’in üyesi olabilirler. Seçimlere katılacak stk lardan en az 1000 üyesi olanlar bu fırsata dahil olabilirler.
4 Konsey başkanı tüm üyelerin seçimiyle belirlenir. 
5 Belediye başkanı
6 Siyasi parti temsilcileri. Ancak mecliste grubu bulunan partilerden olacaktır. Meclis dışı partiler ise kendi aralarında yapacakları seçimle konsey’e bir üye verebilirler.
7 Bölge seçilmiş vekilleri

Konseyi temsilen seçilecek başkan tüm üyelerin eşit olarak seçecekleri kişi olacaktır. Seçim sıralamasında ki ilk yedi kişi genel istişare yönetimini oluşturur.

Bu konsey ilerleyen aşamalarda genel seçimler için il bazında milletvekili seçimlerinde kendi aralarından Türkiye Vekilliği adı altında siyasi partilere bağlı olmaksızın 3 aday gösterebileceklerdir. Seçimi ancak bir aday kazanabilir.  Ancak Mevcut Meclis için kanun teklifi hazırlama görevleri olacaltır. Kanun onaylanmasında bir icraları olmayacaktır.

Şehir Konseyinin sorumluluk alanları o bölgenin eğitim, çevre, sağlık, kültür, ekonomi konularında ihtisasi çalışmalar yapmak şeklinde ana hatlardan ibaret olacaktır. 

Neyse toplantı ve istişare sürecimiz bitti. İlk etapta Tokat ile ilgili çalışmalara başladık. Yakın zamanda da bu yazıyı yazmama sebep olan Tokat gözlemlerimiz için 10 günlük seyahat notlarımı toparlıyorum. Yarın sabah Reise taktim edeceğim; Tokat’ta yapılan çalışmaların raporunu.
Öncelikli olarak şehrin gelecekle ilgili bir vizyon programı ve envanter çalışması yapılmış. 
Tokat’tan daha küçük Hollandanın neler yaptığını baz alarak çalışmaya başlamışlar. Bölge endüstriyel tarım ve hayvancılığı strateji olarak benimsemiş.
Bölgenin endemik bitki yapısı çıkartılmış. Bölgenin habitatı hesaplanmış. Coğrafi bütün ayrıntılar milimine kadar hesaplanmış.

1 Artova şehrin sanayi yapılaşmasına uygun yer seçilmiş.
2 Bütün ilçeler arasına demiryolu bağlantıları yapılmış.
3 Turhal’da Türkiye’nin ilk server’i açılmış. Adeta Şehrin altına ayrı bir şehir inşa olmuş.
4 Tokat’tan Samsun’ a kadar Yeşilırmak genişletilmiş, su taşımacılığı ve balıkçılık işi profesyonelce yapılır olmuş.
5 Şehrin tarihi dokusu tarihi eserler gözetilerek yeniden biçimlendirilmiş. Amasyanın ırmak evleri güzel bir örnek olmuş.
6 Turhal kalesi başta olmak üzere bölgedeki bütün kaleler tarihsel dokusuna dokunulmaksızın restore edilmiş.
7 Gaziosmanpaşa üniversitesindeki 25.000 öğrenci kafeterya gençliği olmaktan kurtarılmış. 100 lü öğrenci gruplarıyla bütün öğrenciler Tokat’ın bütün köylerine salınmış. Hem halkla içiçe oluyor gençler, hem de bilgilerini hayatın içinde staja dönüştürüyorlar.
8 Aynı zaman da bütün okul öğrencileriyle birlikte bir ağaçlandırma faaliyeti başlamış Tokat’ta. 
9 Diyanet görevlileri gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak için hummalı bir çalışmaya girmişler, emniyet ve eğitim camiasıyla ortak olarak.
10 Bir kültür komisyonu kurulmuş bütün belediyelerce. Kültür bütçelerini çarçur etmiyorlarmış. Ortak çalışmalara imza atıyorlarmış. Özellikle sinema. Bölge tarihi üzerine hoş çalışmalar…Danişmentname’den tutun, Battal Gaziye, Kazıklı Voyvodaya…Gazi Osman Paşamıza…Hatta Sezara kadar çokça film, belgesel. Artık laylaylom işlerle iştigale son diyorlarmış…Uvertür şarkıcılara para akışını kesmişler…
11 Bölge sanatçılarına (sanatçı deyince hemen şarkıcı gelmesin aklınıza) yazarı, çizeri…Tokat dışında yaşayanları da dahil…Akıl ve Düşünce- Kültür ve sanat festivali adı altında  10 gün şehirde bir araya getirilerek Tokat’ın geleceği masaya yatırılıyormuş. 

Yani Allah için verdiğimiz bütün talimatları tek tek yerine getirmeye başlamışlar.
Neyse uçağımız havalimanına inmek üzere. Hele değerlendirmeleri bir güzel yazıya dökeyim. Sonra sizlerle paylaşırım. Belki de benden önce bu gelişmeleri Reis açıklar.
Tabi adam onca derdi içinden fırsat bulabilirse. 
Malum;
Fetöyle boğuş reis…
Merkel’i fırçala reis…Kudüse el at…Trump’a ağzının payını ver. Akparti içindeki Akplileri ayıkla reis…Reis hosteslerin etek boylarına müdehale et…Reis…Reis…

Ah be reis…Bu takayla nereye kadar?

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.