Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

ÖNCE İYİ İNSAN OLABİLMEK

14.02.2019
A+
A-

Mümin, kalben inananinsandır. Müslüman ise inandığıyla Allah’a teslim olandır.Önce iyi insan olabilmek, kâmil mümin ve Müslümanın gereğidir.

Mümin, kalben inananinsandır. Müslüman ise inandığıyla Allah’a teslim olandır.Önce iyi insan olabilmek, kâmil mümin ve Müslümanın gereğidir.

Allah indinde mümin, çok kıymetlidir. Kur’an-ı Kerim’de mealen buyuruluyor ki:Müminler, öyle kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer, Allah’ın ayetleri okununca, imanları kuvvetlenir ve yalnız Rablerine dayanıp güvenirler, namazı doğru kılar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden Allah’ın razı olduğu yerlere harcarlar. (Enfal 2-3)

Allah’tan korkan bir kimse, Onun emirlerini yapmaya, yasaklarından sakınmaya titizlikle çalışır. Hiç kimseye kötülük yapmaz. Kendine kötülük yapanlara sabreder. Yaptığı kusurlara tevbe eder. Sözünün eri olur. Her iyiliği Allah için yapar.

Allah’tan korkan, kimsenin malına, canına, namusuna göz dikmez. Çalışırken, alışveriş ederken, kimsenin hakkını yemez. Herkese iyilik eder. Şüpheli şeylerden kaçınır. Makam sahiplerine, zalimlere yaltaklanmaz. İlim ve ahlak sahiplerine saygı gösterir.

Allah korkusu olan, arkadaşlarını sever ve kendini sevdirir. Kötü kimselere nasihat verir. Onlara uymaz. Küçüklerine merhametli ve şefkatli olur. Misafirlerine ikram eder. Kimseyi çekiştirmez. Keyfi peşinde koşmaz. Zararlı ve hatta faydasız bir şey söylemez. Kimseye sert davranmaz. Cömert olur. Malı ve mevkii herkese iyilik etmek için ister.Riyakârlık, iki yüzlülük yapmaz. Kendini beğenmez. Allahü Teâlâ’nın, her an gördüğünü ve bildiğini düşünerek hiç kötülük yapmaz. Onun emirlerine sarılır. Yasaklarından kaçar. İşte, Allah’tan korkanlar milletine, ülkesine faydalı olur.

Allahü TeâlâKur’an-ı Kerim’de, inananları şöyle tarif etmektedir:Rahim olan Allahü Teâlâ’nın kulları, yeryüzünde gönül alçaklığı ile vakar ve tevazu ile yürürler. Cahiller, onlara sataşacak olursa, bunlara ‘Sağlık ve selamet sizin üzerinize olsun!’gibigüzel söz söyler, büyük bir yumuşaklık gösterirler.Onlar geceleri secde yapar ve kıyamda dururlar (namaz kılarlar.) Onlar, “Yâ Rabbi, Cehennem azabını bizden uzaklaştır. Cehennem azabı devamlıdır ve çok şiddetlidir. Orası şüphesiz kötü bir yer ve kötü bir duraktır” derler.

Kâmil  insanlar; bir şey verildiği zaman, israf etmez, cimrilik de yapmazlar, ikisi ortası bir yol tutarlar. Kimsenin hakkını yemez, Allah’a şerik koşmaz, O’ndan başkasına yalvarmazlar. Allah’ın dokunulmasını haram ettiği cana kıyıp, haksız olarak kimseyi öldürmez, zina etmezler. Bunlardan birini yapanın kıyamette azabı kat kat olur, orada zelil ve hakir olarak ebedi bırakılır.

AncakAllah, tevbe eden ve doğru iman eden ve ibadet ve faydalı iş yapanların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah, af ve merhamet sahibidir. Tevbe edip, amel-i salih işleyen, Allahü Teâlâ’ya(tövbesimakbul ve Onun rızasına kavuşmuş olarak) döner. Onlar yalan yere şahitlik yapmaz, faydasız ve zararlı işlerden kaçınırlar. Kendilerine âyetler okunduğu zaman, kör ve sağır davranmazlar, dikkat ile dinleyip bu ayetlerle kendilerine yapılması emredilen şeyleri yaparlar.(Furkan 63-73)

İyi insanlaraselam ve dua ile…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.