Site Rengi

DOLAR 5,7584
EURO 6,4165
ALTIN 282,7
BIST 97.149
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

MÜSLÜMAN İMTİHANDAN KORKMAZ

04.04.2019
A+
A-

Hak davasını yüklenen ve temsil eden insanların öncesinde ve sonrasında denendikleri, çeşitli âyetler ve hadislerle ısrarla vurgulamaktadır.

Hak davasını yüklenen ve temsil eden insanların öncesinde ve sonrasında denendikleri, çeşitli âyetler ve hadislerle ısrarla vurgulamaktadır.

           Bu konuda Ebu Huzeyfe şu bilgiyi verir: Resûl-i Ekrem, “İslam kelimesini söyleyenlerin adedi kaçtır, sayın bana!” dedi. Biz, “Ey Allah’ın Resul’ü! Sayımız altı yüz ile yedi yüz arasında olduğu halde bize bir kötülük ederler diye mi korkuyorsun?” açıklamasında bulunduk. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “Siz bilmezsiniz, belki iptila edilirsiniz (imtihan olunursunuz)” buyurdular. Huzeyfe “Gerçekten kısa bir müddet sonra iptila olunduk. O derece ki, bizden birimiz namazını bile ancak gizli kılmaya başladı” demiştir. (Müslim, İman, 23; İbnMâce, Fiten, 23; Ahmed b. Hanbel, V, 384).

Buhari’nin rivayetine göre, Resûlüllah “Müslüman’ım diyenleri bana yazın.” buyurmuşlardır. Bunun üzerine biz de kendilerine bin beş yüz kişi yazdık ve “Biz, bin beş yüz kişi olduğumuz halde korkuyor muyuz?” dedik. Hadisin ravisi “Vallahi (zaman oldu) öyle bir imtihana (belâya) tabi tutulduğumuzu gördük ki, insan (evinde) yalnız başına namaz kılarken bile korkuyordu” (Buhârî, Cihad, 181). demiştir.

 Hadisi şerifte, Hz. Peygamberin irtihalinden sonra çıkacak fitnelere işaret edildiği gibi, genel olarak Müslümanların başlarına gelecek musibetlere de bir atıf vardır. Gerçekten Müslümanlar, zaman zaman büyük imtihanlara tabi tutulmuşlar ve sınanmışlardır. Bütün bunlara rağmen mümin, ümitvar olmalı, asla karamsarlığa kapılmamalıdır. Muhakkakki; her zorluğa karşı bir kolaylık vardır.

Bütün ibadet ve taatlerimizin temel ekseni, takvâ; Allah’tan sakınma ve O’nun rızasını kazanmak olmalıdır. Yüce Yaratıcı’nın emirlerine samimiyetle bağlanıp yasaklarından kaçınan, dünyevî ve uhrevi her işini O’nun rızası için yapan kimselere, Allah kolaylık lütfedeceğini vadetmiştir. “Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir” (Talak, 65/4) âyeti bu gerçeği vurgulamaktadır.

Her şeyinAllah’ın takdirinin bir eseri olduğuna inanan bir kimse, başına gelecek bütün işlerin Allah’ın bir taktiri olduğuna inanır. Kendisine düşen tedbirleri almakta, atalet ve gevşeklik göstermez; O’na olan güvencinin tamdır. Bu psikolojik ve ruh haline sahip bir mümin, asla karamsarlığa ve ümitsizliğe düşmez. Bu konuda şu âyet, önemli bir delil ve teselli kaynağıdır.

“De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse müminler, yalnız Allah’a güvensinler.” (Tevbe, 9/51)

Elhamdülillah Müslümanız! Müslüman imtihandan korkmaz.

         Allah bizleri, yardımına mazhar kullarından eylesin inşallah. Selam ve dua ile…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.