Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

ŞEHİR ve ÇOCUK

26.04.2019
A+
A-

Şehirde yaşayan nüfusun üçte birinden fazlasını çocukların oluşturduğunu biliyor musunuz? Peki, şehirde çocuklara hak ettikleri değeri gerçekten tam anlamıyla verebiliyor muyuz? Onları dinleyip nasıl bir çevrede yaşamak istediklerini soruyor muyuz?

Şehirde yaşayan nüfusun üçte birinden fazlasını çocukların oluşturduğunu biliyor musunuz? Peki, şehirde çocuklara hak ettikleri değeri gerçekten tam anlamıyla verebiliyor muyuz? Onları dinleyip nasıl bir çevrede yaşamak istediklerini soruyor muyuz? Daha doğrusu onlara söz hakkı veriyor muyuz? Ya da bir işe başlarken aklımızdan bundan 20 yıl sonrasında yaşayacak olan neslimizi düşünüyor muyuz?

Tarihsel süreçte çocukların hakları üzerine yapılmış birçok çalışma bulunuyor lakin bunlar arasında en çok bilineni 1935 yılında Avrupa birliğinin kabul ettiği çocuk hakları sözleşmesidir. Bizim tarihimize baktığımızda çok değil tarihin sayfalarını biraz geriye çevirdiğimizde Osmanlı Devleti’nde sosyal hayat içerisinde çocuğun bir birey olarak kabul edildiğini ve hukuki anlamda pek çok hakka sahip olduğunu görüyoruz. Bu dönemde çocuklara doğumlarından yetişkin haline gelinceye kadar çocuğun beslenmesi, eğitiminin sağlanması, ihtiyaçlarının giderilmesi, güvenliği gibi her konuda sahip olduğu haklar açıkça belirtilmiş.

Anne babası vefat eden çocuklar için bir vasi atanarak çocuğun hakları korunurmuş. Kurulmuş olan vakıflar ile birlikte korumaya muhtaç çocuklar ayrıca gözetilirmiş. Bunun yanı sıra toplumda birleştirici ve bütünleştirici bir unsur olan merasimler yetişkinlerde olduğu gibi çocukların özel günlerinde de organize edilir, ayrım gözetmeden herkese açık bir şölen şeklinde yapılırmış. Sünnet Merasimi, Bed-i Besmele Cemiyeti gibi.. Her çocuk bulunduğu mahallenin kimliği üzerine yetişir ve her mahalle çocukların bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanırdı. Mektebi, medresesi, mescidi, şifahanesi, hamamı, aş evi, meydanı, çeşmesi olacak şekilde sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına karşılık verecek bir bütünlüğe sahipti. 

 Günümüzde ise şehirde yaşayan çocukların çoğu koca duvarlar arkasına hapsedilmiş durumda. Bunun en önemli sebeplerinden biri de gelişmekte olan şehirlerde çocuklar için güvenilir, temiz ve sürdürülebilir kentsel alanın yetersizliği ve plansız yapılaşmış şehir düzenlerinden kaynaklanıyor. Hâlbuki çocuğun içinde bulunduğu yapılı çevre çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından da önem arz eder. Gelişim döneminde çocukları cam fanus içerisinde tutarak değil onlara güvenli bir çevrede yaşayabildiği, açık alanda arkadaşlarıyla birlikte özgürce oynayabildiği, mahallesinin sokaklarında korkmadan yürüyebildiği, yeşil alanların çokça olduğu mahalleler ve şehirler oluşturarak fayda sağlayabiliriz. 

Şehir ile çocuk arasında yetişkinlerin sebebine çok da vakıf olamadığı farklı bir bağ vardır. Kentsel alanda bulunan, orada oynayan, okula gidip gelirken çokça vakit geçiren çocuklar, yaşadıkları şehri en iyi deneyimleme ve şehrin sorunlarını en iyi gözlemleme imkânına sahip bireylerdir. Bir şehir kurulacak ve bu şehir için ihtiyaçların ve beklentilerin dile getirileceği bir meclis olacaksa burada çocuklara da söz hakkı verilmelidir. Eğer bir gelecek temeli atılacaksa gençlere de söz hakkı verilmelidir ki yapılan şey her ne olursa olsun sahiplenilsin, takdir edilsin, evet biz bunu birlikte hayal ettik ve şimdi de hayalimizdeki şehri yaşıyoruz denilebilsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.