Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

ORUÇ TUTUN Kİ SIHHAT BULASINIZ

03.05.2019
A+
A-

Siz bu makaleyi okuduğunuzda Milletimiz ve bütün âlemi İslam ramazana çok yaklaşmanın hazzını ve zevkini tadıyor olacak…Arap alemi bir yanlışlık yapmazsa inşallah Pazar günü ilk teravihi kılıp ilk sahura kalkmış olacağız.

AZİZ OKYUCULARIM,

Siz bu makaleyi okuduğunuzda Milletimiz ve bütün âlemi İslam  ramazana çok yaklaşmanın hazzını ve zevkini tadıyor olacak…Arap alemi bir yanlışlık yapmazsa inşallah Pazar günü  ilk teravihi kılıp ilk sahura kalkmış olacağız.

Rabbim Bu Mübarek ramazanı milletimiz ve İslam alemi için  hakkımızda hayırlara vesile eylesin inşallah…

Bugün Bütün alemi islam   kan ve göz yaşı içinde inliyor…Rabbim inşallah bu ramazan hürmetine bu kan ve göz yaşını dindirsin  ve daha başka acılar yaşamadan bayrama ulaşalım inşallah…

Sevgili dostlar,

Ramazan nurdur, huzurdur, rahmettir, berekettir, ve bin aydan daha hayırlı olan bir geceyi içinde barındıran ve yüce Kur’anın indiği ve bütün beşeriyyeti aydınlattığı mübarek  bir aydır..Ve hepsinden önemlisi de ramazan bir sabır ayıdır. İrademizi terbiye eden, bizleri olgunlaştıran bir  ayıdır..

Bu bereket mevsiminden gerçek manada istifade etmeyi Yüce rabbimiz hepimize nasip eylesin inşallah.

Ben bugün ki sohbetimizde Merhum öğretmen CEMAL OĞUZ ÖCAL’ın bir şiiri ile bu mübarek aya merhaba demek istiyorum. Ve arkasından da Sevgili Peygamberimiz(sav) in bir Ramazan hutbesi ile devam etmek ve bir bir iftar duası ile sohbetimizi bitirmek istiyorum.

Malum ramazanın başlamasıyla birlikte bütün camilerimizde, mescitlerimizde,yazılı ve görsel basında zaten bir hafta boyunca hocalarımız  ramazanın faziletini anlatacakları için ben o konulara hiç girmek istemiyorum..

Buyrun merhum hocamızın şiiri ile ramazana merhaba diyelim.

·                    MÜBAREK AY GELİYOR
 

·                    TEMİZLEYİP VİCDANI,

·                    İNSAN EDEN İNSANI,

·                    ONBİR AYIN SULTANI,

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    ONDADIR GUFRAN, RAHMET,

·                    ONDADIR BİN BİR NİMET,

·                    EY ÜMMET-İ MUHAMMED !

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    İNDİ BU AYDA KUR’AN,

·                    DİNDİ BU AYDA HİCRAN,

·                    HAZIR OLALIM HER AN,

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    NE HOŞTUR ORUÇ TUTMAK,

·                    SEVABA SEVAP KATMAK,

·                    YAKIŞMAZ BİZE YATMAK,

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    EMREDİNCE LEMYEZEL,

·                    BİRLEŞİR EBET, EZEL,

·                    VARMIDIR ONDAN GÜZEL?

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    ÇÖKERSEK ÖNÜNDE DİZ,

·                    KORUR BİZİ RABBİMİZ,

·                    SELAM DURSUN DAĞ, DENİZ;

·                    MÜBAREK AY GELİYOR

·                    CEMAL OĞUZ ÖCAL

 

Sevgili Peygamberimiz(sav) de bir ramazan hutbesinde bizlere şunları hatırlatıyor. Buyrun beraber okuyalım.

“Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay sizi gölgesi altına almıştır.

Bir ay ki içinde bin aydan daha hayırlı olan bir gece (Kadir Gecesi) vardır.

Bir ay ki Allah,gündüz orucunu farz, gece ibadetini (Teravihi) sünnet kılmıştır.

Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır.

Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de  başka aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur.” 

 “Ramazan sabır ayıdır,sabrın mükafatı ise cennettir.

Ramazan eşitlik ayıdır; mü’minin rızkının çoğalacağı bir aydır.

Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse, bu davranışı günahlarının affedilmesine, kendisinin cehennemden kurtulmasına vesile olabilir.

Aynı zamanda iftar verilenin sevabı da  -onun payından eksilmemek şartıyle- kendisine verilir.

Ashab-ı kiram:

“-Ya Rasülallah, hepimiz oruçluya iftar verecek şey bulamayız, dediler.

Rasül-i Ekrem :

“-Allah bu sevabı, oruçluyu, bir tadımlık süt, bir hurma tanesi veya bir yudum su ile iftar ettirene de verir” dedi ve şöyle devam etti :

“-Kim bir oruçluyu doyurursa, Allah ona kıyamet gününde benim Kevserimden öyle bir şerbet içirir ki cennete girinceye kadar susamaz.

Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ateşten kurtulma ayıdır.

Kim o ayda kölesini hürriyete kavuşturursa Allah da onu affeder ve ateşten korur.”(Dini sohbetler…B.Topaloğlu.336)

 

Sevgili okuyucularım,

İsmail KUNAK  kardeşimizin şiirleştirilmiş bir iftar duası   ile sohbetimizi bağlamak ve sizden gelen sorulara dönmek istiyorum:

İFTAR DUASI

Şu iftar vaktinde sana el açtık,

Ya Rab, duaları hep kabul eyle.

Gafletin elinden sıyrılıp kaçtık,

Ya Rab, duaları hep kabul eyle.

Yemekler koksa da hep burcu burcu,

Senin rızan için tuttuk orucu.

Bağışla bizleri, bağışla suçu,

Ya Rab, duaları hep kabul eyle.

Hamdolsun verdiğin bunca nimete,

Sağlığa, sıhhate ve afiyete.

Cümleyi kavuştur o hidayete

Ya Rab, duaları hep kabul eyle.

Anamız, babamız rahmetin umar,

Biz aciz kullarsa tevbeler sunar

Bırakma bizleri bu yerlerde dar,

Ya Rab, duaları hep kabul eyle.

Soru:1)

Oruçlu iken sabah cenabet uyandığımızda gusül abdesti almamız gerekli mi?

Cevap:

Gerek Ramazan ayında ve gerekse de Ramazan ayı dışında bulûğ çağına ermiş bir Müslüman sabah uyandığında -sahur vakti de dâhildir- boy abdesti alması gerekiyorsa herkes oruçlu olsun olmasın boy abdesti alıp temizlenmek zorundadır. Müslümanlar, mümkün olduğu nispette boy abdesti almadan sokağa çıkıp gezmemelidir.

 

Soru:2)

Gusül abdestinde buruna su çekmenin derecesi nedir ve burnumuzdan bir tanesi tıkalı ise ne yapmamız gerekir?

Cevap:

Hanefi mezhebinde boy/gusül abdestinin farzları yani olmazsa olmazları üç tanedir. Ağzımıza üç defa su almak, burnumuza üç defa su çekmek ve bütün bedenimizi yıkamaktır. Burnumuzun tıkalı olması önemli değildir. Biz burnumuza suyu çektiğimizde bu farz yerine gelmiş olur.

Soru:3)

Hocam size uzun bir soru sormak istiyorum. Bir arkadaşım var. Bana anlattığına göre eşiyle birlikte olduktan sonra gusül abdestini almadan cünüpken yemek yediğini, su içtiğini, sakal tıraşı olup, tırnaklarını kestiğini, cep telefonuyla konuştuğunu, bilgisayarına format attığını, bütün bunları yaptıktan sonra da bu halini umursamazmış gibi boy abdesti aldığını söylüyor. Kendisini ikaz ettim ama aldırış etmediği kanaatindeyim. Arkadaşımın bunları yapması normal mi?

Cevap:

Bir Müslüman cünüp iken banyo yapmadan, zaruret halinde ellerini ve ağzını yıkadıktan sonra yemek yiyebilir, su ve meşrubat içebilir, diğer işleri yapabilir; ama boy abdesti almadan tırnaklarını kesmemeli, sakal traşı olmamalı. Böyle yapması mekruhtur diyen âlimlerimiz olduğu gibi az da olsa haramdır, diyenler de vardır; ama mekruh olması ağırlıklıdır.

Boy abdesti alması gereken kişi, mümkünse başka şeylerle meşgul olmadan hemen boy abdestini alıp temizlenmeli, ondan sonra ne yapacaksa onlarla meşgul olmalıdır.

Soru:4)

Gusül abdesti alırken küpe deliklerine su geçirmek zorunda mıyız?

Cevap:

Boy abdesti alırken bayanlar kulaklarındaki küpe deliklerine suyun ulaşması için kulaklarının küpe deliklerini ovuştururlar. Hüküm böyledir. Son devirde taklit hastalığına tutularak küpe takan bir kısım erkeklerimiz de hanımlar gibi onlar da gusül yaparken küpe deliklerini ıslatmak için o bölgeyi ovuşturmalılar.

Soru:5)

21 yaşında üniversite öğrencisi bir bayanım. Her gece sahurda arkadaşlarımla birlikte sizin programınızı seyrediyor ve eksiklerimizi tamamlıyoruz. Allah sizden razı olsun. Beş yaşında olan amcamın kızı sürekli bizim yanımızda ve benim küpe takmama çok özeniyor. Amcamla yengeme bunu söyleyip onun da kulağını deldirmek istediğimde çok karşı çıktılar, günah olduğunu ve ilerde gusül abdestinin olmayacağını, eğer öyle bir şey yaparsam haklarını helal etmeyeceklerini söylediler. Böyle bir şeyin günah olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Sizden edindiğimiz bütün bilgiler için teşekkür ederiz.

Cevap:

Kızlarımızın kulakları âdet olduğu üzere delinip küpe takılır ve küpe de kızların-kadınların en önemli süs eşyalarından birisidir malûm. Boy abdesti alırken de kulaklarının küpe deliklerini ıslak elleri ile okşarlar ve o deliklere suyun girmesini sağlarlarsa boy abdestleri tamam olur.

Kadınların-kızların kulaklarını deldirmenin haram ve günah olduğunu söylemek doğru değildir. Hele hele gusül abdesti olmaz demek çok daha büyük bir vebaldir. Milyonlarca kadın ve kızlarımız küpe takıyorlar. Bunların aldıkları boy abdesti olmuyor mu peki? 53 sene din hizmetinde bulundum; böyle bir fetvayı ne gördüm ne de duydum. Bu tip fetvalar için benim kullandığım bir tabir var. Sevgili okuyucularım beni hoş görsünler. Bunlar “sokak fetvaları” ve “ham sofu fetvaları”dır. Bunlara itibar etmeyin.

Herkese tekrar hayırlı ve bereketli ramazanlar niyaz ediyorum.Allah’a emanet olun..

Yusuf Kavaklı

yusufkavakli@tokatmanset.com

Emekli İstanbul Müftü yardımcısı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.