Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

ÇOCUKLARI SINAVA GİRECEK ANNE BABALAR

14.05.2019
A+
A-

Haziran ayı sınav ayıdır. Eğitim öğretim döneminin sona ermesi ile bir üst öğrenime gidilecek okul telaşı ve sınav telaşı sarar anne-babaları. 8. Sınıfta çocuğu olan anne-babalar için LGS ( liselere giriş sınavı)sınavları, lise son sınıfta olanlar için is

Haziran ayı sınav ayıdır. Eğitim öğretim döneminin sona ermesi ile bir üst öğrenime gidilecek okul telaşı ve sınav telaşı sarar anne-babaları. 8. Sınıfta çocuğu olan anne-babalar için LGS ( liselere giriş sınavı)sınavları, lise son sınıfta olanlar için ise üniversite sınavları heyecanı.

Anne-babalar elbette kendine göre, kendi çocukluk dönemi bilgilerine göre, beklentilerine göre planlar yaparlar. 8. Sınıftaki çocukların yaşlarının da küçük olması sebebiyle çocuğun tercihinden daha önemlisi anne-babaların tercihleridir. Üniversite sınavlarına girecek çocukların yaşlarının 18 olması sebebiyle biraz daha çocukların da tercihleri önem kazanır.

Her anne-baba evladı için en iyinin peşindedir elbette. Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş misali her anne-baba çocuğuna en üst konumu layık görür doğal olarak.

8. sınıflar için “Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları İçin Yapılacak Sınav” bu yıl 1 Haziran da yapılacak. Çocuklar, gireceği bu sınav sonucuna göre ya merkezi sınavla öğrenci alan proje okullarına yerleşecek, ya da mahallesinde bulunan kayıt alanı belirlenmiş sınavsız öğrenci alan liselerden birine yine tercihe bağlı olarak yerleşecektir. Yapılan sınavda alınan puana göre proje okulu tercih edenler puan üstünlüğüne göre yerleşirken, diğer liselere yerleşme puana göre yapılmayacaktır. Birçok anne-babanın kafası bu hususta karışıktır.2018 yılı öncesinde olduğu gibi her okulun puan üstünlüğüne göre öğrenci aldığını sanmaktadırlar.2018 yılında uygulamaya konulan yeni siteme göre liselere yerleşme de 2 tür uygulama mevcuttur. Sınavla öğrenci alan liseler, sınavsız öğrenci alan liseler.

Sınavla öğrenci alan liselere yerleşenler için sıkıntı yoktur, yerleştiği okula direk kayıt olur. Sınavsız öğrenci alan liselere yerleşirken puan değil başka kriterler vardır. 2018 yılı birinci tercih ve yerleştirme kılavuzunda bu kriterler öncelik sırasına göre,  öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri olarak belirlenmişti.

2018 yılı tercihe bağlı ilk yerleştirme işlemlerinde “ortaokulda bulunuşluk ve tercih önceliği” ikinci tercih ve nakil döneminde uygulanmamıştır.         

2018 yılı 2. Tercih ve nakil başvurularında yerleştirme kriterleri öncelik sırasına göre “ortaöğretim kayıt alanı, OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri” olarak uygulanmıştır.

Bu yılda aynı kriterlere göre yerleştirme yapılacağı beklenmektedir.

Mahalli yerleştirmelerde her öğrenci istediği okula yerleşemeyebilecektir. Çünkü her okulun bir kontenjanı, kapasitesi vardır. Diyelim ki bir A lisesinin kapasitesi 200. Bu okulu 500 öğrenci tercih etmiş, 300 öğrenci elenmek mecburiyetinde kalacaktır. Eleme yaparken de tercih eden öğrencilerin ikametinin kayıt alanında olup olmamasına birinci kriter olarak bakılacak, ikameti kayıt alanı dışında olan öğrenciler elenecektir. Bu kriter de elenemeyenler, ortaokul başarı puanına göre elenecekler, burada da elenemeyenler devamsızlık kriterine göre elenecekler, son olarak ta yaş kriterine göre elenerek 200 kapasiteli okula yerleşme yapılacaktır.

İlk tercihlerinde elenen öğrenciler diğer tercihlerin de de aynı usule göre bir liseye yerleştirileceklerdir. Bu yerleştirme işleminden sonra birçok anne-baba duruma razı olmamaktadırlar.  Özellikle Anadolu liselerine yerleşemeyen öğrenci velileri itiraz etmekte, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile İmam Hatip Liselerine yerleştirme sonuçlarını kabullenmemektedirler. Her ilçe kendi çoğrafi yapısı, okul ve öğrenci sayılarına göre kayıt alanları oluşturmuştur. Kayıt alanlarındaki her bir lise o kayıt alanındaki ortaokullarla ilişkilendirilmiştir.

Sınavla öğrenci alan proje okullarının kayıt alanı yoktur, Türkiye’nin her noktasından tercih yaparak öğrenci yerleşebilmektedir.

2018 yılında Sınavla öğrenci alan proje okulları tüm 8. Sınıf öğrencilerinin ancak % 12 sini alabilmişlerdir. Geriye kalan % 88 lik bir öğrenci kitlesi mahalli yerleştirme ile yerleşmişlerdir.

2018 yılında 8.sınıflardan mezun öğrenci sayısı:1.268.000

Merkezi yerleşmeye tercihte bulunan öğrenci sayısı:  437.070

Merkezi yerleşmeyle yerleşen öğrenci sayısı: 127.283

Mahalli yerleşmeyle yerleşen öğrenci sayısı: 798.926

 

 

Merkezi yerleşmeyle yerleşen öğrencilerden;

 Anadolu liselerine:35.560

Fen liselerine: 34.530 ,

 Sosyal bilimler liselerine : 9.510

İmam hatip liselerine: 28.675

Anadolu Teknik Programlarına: 19.008

Öğrenci yerleşmiştir. 2019 yılında da bu sayılar civarında bir yerleştirme yapılması beklenmektedir.

 

LGS de alınan puan üstünlüğüne göre yapılan merkezi yerleştirmelerde en yüksek puanla yerleşmeler Fen liselerinde, sonra Sosyal bilimler liselerinde, sırası ile Anadolu liseleri, Anadolu İmam hatip liseleri ve Anadolu teknik liseleri olmaktadır. Okul bazında bu sıralamayı bozan istisnalar olsa da genel durum böyledir.

Bazı okullar Anadolu lisesi statüsünde olmakla birçok fen lisesinden yüksek puanla öğrenci almaktadır. Örneğin, 2018-2019 lise yerleştirmelerinde;

Fen Liseleri türünde

Refahiye Fen lisesi 286,1152

Nallıhan/ Bilal GÜNGÖR Fen Lisesi 276,0932

Güdül/ Hasan Hüseyin Akdede Fen Lisesi 261,8843

Taban puanlarla öğrenci alırken,

 

Anadolu lisesi statüsündeki;

Ankara Yenimahalle Atatürk Anadolu lisesi 443,7076

İstanbul Lisesi ( Anadolu lisesi statüsünde) 469,3628  taban puanlarla öğrenci almıştır.

Anadolu imam hatip lisesi türünde;

 İstanbul Kartal Anadolu imam hatip lisesi 427,707

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi 416,5281 taban puanla öğrenci almıştır.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri türünde ,

Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi 325,8975

Ankara Gazi MTAL 334,8837 taban puanlarla öğrenci almıştır.

Görüleceği üzere tüm Fen liseleri tüm Anadolu liselerinden, ya da tüm Anadolu liseleri Anadolu İHL, Mesleki ve Teknik A.L den yüksek puanlarla öğrenci almamıştır.

Okulun bulunduğu şehir ve okulda uygulanan teknik alanlar puanlarda etkili olmuştur.

2019-2020 eğitim öğretim döneminde liselere çocukları yerleşecek anne-babaları yerleştirme işleri epeyce yoracaktır. Çocukların LGS de aldıkları puanların çok iyi irdelenmesi gerekir. Alınan bu puanlara dayalı yerleştirme üniversite yerleşmelerinde de etkili olacaktır. LGS sınavlarında % 0-10 arası bir sıralamaya girebilen öğrenciler üniversite sınavlarında da başarı sırası yüksek olan liselere yerleşebileceklerdir.

Sınav sonucunu velilerin kabullenmesi ve gerçekçi tercihlerin yapılması çok önem arz etmektedir. Tercihler yapılırken puandan daha önemli ve sağlıklı olanı yüzdelik dilimdir. Puanlar yıldan yıla farklılık gösterse de yüzdelik dilim pek değişmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.