Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

DAVA ADAMI OLMAK

05.07.2019
A+
A-

Müslüman ülkelerinde küfrün egemen olmasının sebebi…

Müslüman ülkelerinde küfrün egemen olmasının sebebi…

Davasından uzaklaşmış bir takım makam, mevki, şan ve şöhret peşinde koşan ve Müslümanlığını pazarlayan zavallıların heva ve hevesleri yatmakta…

Bu davranış küfrün gücünü ve iktidarını kuvvetlendirip,

Müslümanların zülüm görmelerine, küçümsenip horlanmalarına sebebiyet verir.

Allah’ın hâkimiyetinin zafere ulaşması insanın samimilik orantısıyla alakalı olduğu gibi, korkaklıktan ve cesaretsizlikten uzak, inancı uğrunda gerektiğinde ölümü göze almalı ve  şehadete götüren mertebeye ulaşmalı.

Peygamber s.a.v müşriklerin her türlü baskılarına taviz vermemesine rağmen,

müşrikler Ebu Talibe gelerek şöyle demişlerdir…

İlahlarımızı kıran, inançlarımızı sarsan, insanları inandıklarından vazgeçiren,

kardeşin oğlu Muhammed’e söyle, ne istiyorsa onu verelim, yeter ki davasından vazgeçsin…

Peygamber s.a.v vallahi amca güneşi sağ elime, ayıda sol elime koysalar, yinede bu davadan vazgeçmem demiş ve davası için hakkı haykırmıştır.

Aynı şekilde Sahabe Kur’an’la yaşamış ve Allah uğrunda şehadet şerbeti içmiş, hiçbir şeyden korkmadan canları, malları pahasına Allah’ın hâkimiyetini yeryüzüne yaymışlardır.

Dava adamıda bilmelidir ki malını, canını feda etmeden zafere ulaşamaz…

Zafer temennilerle gerçekleşmeyeceği gibi, söylenen her sözde hayata geçirilmediğinde boş ve samimiyetsiz olacaktır…

Çünkü zafer inanç uğrunda mal ve can vermenin meyvesidir.

Davasına sadık dava adamı,

Kur’an’ın yaşanabilmesi ve hayatın iktidarına egemen olması için, hakkı zalimler karşısında haykırmalı ve küfre dayanan yaşam tarzından uzak durmalıdır.

Allah her konuda olduğu gibi bizlerin samimi olup olmadığını denemekte ve samimilik derecesine görede bizlere muvaffakiyet nasip etmektedir…

Ferekansı tutmayan samimiyetin ne hayatımızda nede Allah huzurunda bir kıymeti olmayacağı gibi başarıya ulaşmamızda imkansızlaşacaktır.

Dava adamı,

kalbinde nurlaşan imanın dışa yansıyarak Allah’ın hükümlerinin hâkim kılınması için mücadele eder ve bir şeyin kaybından da asla korkmaz.

Allah bir ayetinde…

Her canlı ölümü tadacaktır buyurduğu gibi…

Dava adamıda ölümün er ve geç kendisini bulacağını bilir ve ölüm gelinceye kadar hayatını Allah’a adayarak samimi, dürüst ve davasına bürünmüş güçlü bir silah olarak yaşar.

Aksi takdirde…Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse, kâfir olanlardandır buyrulduğu üzere hayatı rezil ve zelil olur.

O halde bizler hakikatin kendisi değil elçisiyiz, hakikat ise Allah’ın emirlerini hâkim kılmaktır. Vesselam               

Enbiya. 35   Maide .44   Siretü’n-Nebeviyye.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.