Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

ARAFAT’TA OLMAK

10.08.2019
A+
A-

ARAFAT’TA OLMAK

Arafat, Hz.Peygamber (S.A.V.) efendimizin “Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi” mahiyetindeki Veda Hutbesi’ni okuduğu yerdir. Bu sebeple bugün, bütün Müslümanlar için önemli bir gündür. Arafat, insan hakları günüdür. Çünkü tarihe “Veda Hutbesi” olarak geçen ve Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz’in, ondört asır evvel yüz yirmi bini aşkın sahabeye hitaben okumuş olduğu hutbe, bu bölgeden bütün dünyaya ilân edilmiştir. Kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak evrensel, insanî ilkeleri içeren bu temel insan hakları bildirgesinin, üzerinde durduğumuz bu yerde seslendirilmiş olması, burayı anlamlı kılan unsurlardan biridir.

Nedir Arafat?

1.Arafat, Cenab-ı Hakkın “Tevvab = Tövbeleri çok kabul eden” sıfatının tecelli ettiği yerdir. Hz.Adem (A.S.) ile Hz.Havva‘nın cennetten indirildikten sonra buluştukları yere “Arafat”, buluştukları ve birbirlerini tanıdıkları güne “arefe” denilmiştir.

2.Arafat, ALLAH Teâlâ‘nın Hz.Âdem (A.S.)ın tövbesini kabul etmesinin bir işareti olarak ilk anne ve babamızın burada buluşmaları, onların çocukları olarak bizler için çok anlamlı bir hatıradır.

3.Arafat, Hz.İbrahim (A.S.)ın ve oğlu Hz.İsmail (A.S.)ın da burada nice hatıralarını olduğu yerdir.

4.Arafat,Cebrail (A.S.)ın Hz.İbrahim (A.S.)a haccın nerede ve nasıl yapılacağını öğretirken Arafat‘a geldiklerinde O‘na:
“Arefte? Anladın mı, tanıdın mı?” diye sorması, O‘nun da:
“Areftü: Anladım, tanıdım.” dediği yerdir.

5.Arafat, Hz.Âdem (A.S.) ile Hz. Havva‘nın burada birbirleriyle görüşüp tanıştıkları yerdir. Arafat ,kelime olarak Bilme, anlama ve tanıma anlamlarındaki “arefe” kökünden türemiştir.

6.Arafat, dünyanın her tarafından gelen hacıların burada topluca biraraya gelerek birbirleriyle görüşüp tanışıtıkları yerdir. Arafat, hacıların burada vakfe ile, ALLAH Teâlâ‘nın rububiyet ve celâlini tanıyıp kendi acz ve zaaflarını, meskenet ve hakirliklerini itirâf ettikleri yerdir. Arafat, hacıların günahlarını itiraf ederek ALLAH Teâlâ‘dan af diledikleri yerdir.

7.Arafat, vakfedir; belli bir yerde, kısa da olsa bir süre durmak, kalmak demektir. Çünkü Arafat vakfesi haccın en büyük, en önemli rüknüdür. Arafat vakfesi yapılmadan hac ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Çünkü Abdurrahman b. Ya‘mer (R.A.)den rivayete göre Resulullah (S.A.V.) Efendimiz, “Hac, Arafat‘tır.” (Tirmizî, Hac:57, No:889, 3/237; Ebu Davud, Hac:69; Nesâî; Menasik:203) buyurmuştur.

8. “Arafat, sel gibi Müzdelife‘ye akındır. Zikre koşuştur. ”Meş‘ar-i Haram‘da ALLAH Teâlâ‘yı zikredin!..” (Bakara sûresi:198)

9.Arafat, ârif olmaktır. Hakikati bilmek, tanımak, anlamak, kavramaktır. Marufa, marifete, marifetullaha ermektir. Arafat, insanın, kendisini ve birbirimizi, Yüce Yaratanını ve yaratılışı daha derinden tanımasıdır.

10.Arafat, ma‘rifettir, ALLAH Teâlâ‘yı bilmektir. Yüce Yaratanı tanımak, sevmektir, hatırlamaktır. Ârif olan anlar, Arafat‘ı idrak eden hacı olur. Arafat‘ı kavrayan marifeti bulur. Arafat, ârif olma yeridir. Arafat, marifeti yakalama Yeridir.

11. Arafat, tearuftur. Ayrılıkları ve gayrılıkları kalpten silip atmaktır. Arafat, irfan meydanıdır. Arafat‘a çıkmak demek, sadece kum tepelerini ve kayaları aşmak değil… Çünkü Arafat sadece bir tepe değil, taş, toprak hiç değil. Arafat‘a çıkmak irfana ve ihsana, iyi bir müslüman olmaya, ahlâkta ve dürüstlükte kemale ulaşmaya adım atmak demekti

12.Arafat diriliştir. Arafat, Hz.Âdem (A.S.) ve Hz.Havva‘nın çocukları olarak burada buluşup, kötü ve yanlış olan ne varsa onları geride bırakarak, bembeyaz bir sayfa açıp hayata yeniden başlamaktır. Bunun içindir ki, hac Arafat, Arafat hac demektir.

13.Arafat, itiraftır. Günahları itiraf etme, günahlardan sıyrılıp gözyaşlarıyla dolabilmedir, arınabilmedir. Ebedî dirilişimiz adına, İlahi rızaya ulaşma için, geçmişte kalan hata ve günahlarımızdan tamamen arınma yeridir.

14.Arafat af, mağfiret, şükür, zikir dua ve yalvarış-yakarış günüdür. Bugün, ihlasla yapılacak duaların geri çevrilmeyeceği bir gündür. Arafat, dualarımızın arşa yükseldiği ve kabul edildiği, böyle bir ilahi iltifata mazhar olduğumuz bir gündür. ALLAH Teâlâ‘nın huzurunda, kıyamette mahcubiyete, boyun büküklüğüne sebep olabilecek günahlarımızdan af dileyip temizlendiğimiz gündür. Arafat, duaların taçlandığı mekân, yalvarış ve yakarış günüdür.

15.Arafat, âdeta mahşerin bir provası, kimsenin kimseye faydasının olmadığı mahşer ve mizanı hatırlama, ALLAH Teâlâ‘nın huzurunda durmayı ve hesaba çekilmeyi idrak etme, üstünlüğün mevki-makam, servet vb. şeylerde olmayıp sadece takvada olduğunu kavrama günüdür.

16.Arafat nefis muhasebesi yapma günüdür. İnsanlığımızı ve müslümanlığımızı sorgulama günüdür. ALLAH Teâlâ‘nın emir ve yasaklarına, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in örnek ahlâkına ne derece uyabildik? İslâm‘ın güzelliklerini ne derece hayatımıza geçirebildik? Bugün bu sorular üzerinde de bir hayat muhasebesi yapma günüdür.

17.Arafat, sabır ve metanet günüdür. Burada sabır ve metanet yüklenmeliyiz. Çünkü ALLAH Teâlâ sabredenlerle beraberdir.

18.Arafat, Peygamberlerin tevhit ve tebliğ mücadelesini, örnek hayatlarını ve teslimiyetlerini hatırlama günüdür. Üzerimize çokça titreyen, bize son derece merhametli olan Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in şefaatini hatırlama, O‘nun mahşer gününde sığınacağımız gölgesinin serinliğini şimdiden hissedebilme günüdür.

19.Arafat, Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in “Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi” mahiyetindeki Veda Hutbesi’ni okuduğu yerdir. Bu sebeple bugün, bütün Müslümanlar için önemli bir gündür. Arafat, insan hakları günüdür. Çünkü tarihe “Veda Hutbesi” olarak geçen ve Resûlullah (S.A.V.) efendimizin, ondört asır evvel yüz yirmi bini aşkın Sahabeye hitaben okumuş olduğu hutbe, bu bölgeden bütün dünyaya ilân edilmiştir. Kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak evrensel, insanî ilkeleri içeren bu temel insan hakları bildirgesinin, üzerinde durduğumuz bu yerde seslendirilmiş olması, burayı anlamlı kılan unsurlardan biridir.

20.Arafat, İnsanlar arasındaki haksız ayrıcalıkları temelden yıkan “Arabın, arab olmayana, arab olmayanın da araba hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva ile yani gerçek dindarlık iledir.” sözü bu meydandan insanlığa duyurulmuş; böylece ırk ve sınıf temeline dayalı bütün anlayışlar İslâm tarafından reddedilmiştir.

21.Arafat, her türlü ayırımcılığın yasaklandığı; can, mal, akıl, nesil, ırz, namus ve şeref güvenliği; inanç özgürlüğü, kadın hakları gibi temel insan haklarının ve evrensel ilkelerinin bütün insanlığa duyurulduğu gerçek özgürlük ve eşitliğin gösterildiği yerdir.

22.Arafat; yalvarma, yakarma, arınma ve dirilme yeridir.
Allah bizleri bu mübarek günlerin manasına mazhar olan kullarından eylesin. AMİN!

 

HACI ARICI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.