Site Rengi

DOLAR 6,1428
EURO 6,6703
ALTIN 326,5
BIST 115.496
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

ON MUHARREM VE GECESİ

08.09.2019
A+
A-

ON MUHARREM VE GECESİ

Aşure gecesi, Muharrem ayının onuncu gecesidir. Muharrem ayının en kıymetli gecesi aşure gecesidir. Allahü Teâlâ, birçok duaları bu gecede kabul eder. Peygamberimiz (s.a.v.) aşure günü için; “Bir kimse Aşure gün oruç tutarsa, Allah ona şehit sevabı yazar. Aşure günü bir yetimin başını okşayıp gönlünü alan bir kimseye, Allah o yetimin başındaki kılların adedince sevap yazar” buyurmuştur.

Hicri 1441 yılının; yani bu yılın aşure günü, 9 Eylül 2019 Pazartesi günüdür. Aşure gününde oruç tutmak isteyenler sadece aşure günü olan on muharrem günü değil; Efendimizin buyurduğu gibi  ya dokuz ve on muharrem günleri ya da  on ve on bir muharrem günleri oruç tutmalıdırlar.

Nuh (a.s) ın tufan esnasında gemisinde aşure pişirdiği için, Müslümanlar da Muharrem ayının 10. gününde aşure pişirirler. Fakat bunu ibadet olduğuna inanarak yapmazlar; bu bir ibadet değildir. Eşe dosta aşure verilerek sevap kazanılır. Aşure günü ibadet olsun diye aşure pişirmek mekruhtur.

Bazı insanlar Kur’an-ı Kerim’de “Fecr Suresi’nin 2. ayetinde geçen “Leyâlin aşr” ayetindeki “aşr” kelimesini Arapça bilmediği için “Aşure” olarak okuyor ve “Kur’an aşureden bahsediyor” sanıyorlar. Halbuki “Leyâlin aşr” demek “on gece” demektir. Burada “aşr” on demektir.

Bu vesile ile okuyucularımın ve bütün müminlerin Hicri yeni yıllarını ve aşure günlerini tebrik ediyorum. Keza yeni hicri yılımızın her türlü hayırlara, İslam aleminin birlik ve beraberliğine, mazlum Müslümanların zulümden kurtulup esenliğe kavuşmalarına ve milletimizin de huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Cenab-i Hak’tan niyaz ediyorum.

AŞURE GÜNÜNDE NE YAPMALIYIZ?

1- “Aşure gününde oruç tutanın bir yılık günahları affolunur.”(Hadis, Taberani) Yalnız 10 Muharrem aşure günü oruç tutmak mekruhtur. 9-10 veya 10-11 Muharrem günlerinde oruç tutulmalıdır. Peygamberimizin tavsiyesi de bu yöndedir. Bilindiği gibi, 9 Eylül Pazartesi günü Muharrem ayının l0. günüdür. O halde oruç tutmak isteyenler, 9-10 muharrem veya 10-11 Muharrem günlerinde oruç tutmalıdırlar. Allah sevabına nail eylesin.

2- Aşure günü, akrabalar ve komşular ziyaret edilir, müminler arasında hediyeleşirler ve gönüller alınır.

3- Aşure günü, ilim meclisine gidilir. İlim meclislerinde bulunulur. Peygamber Efendimiz; “Aşure günü ilim meclislerinde veya Allah’ın anıldığı bir yerde bir müddet duran Cennete girer” buyurmuştur.

4- Aşure günü, sadaka verilir. Sadaka vermek sünnet olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz; “Kim Aşure günü zerre kadar sadaka verirse, Uhut dağı kadar sevaba kavuşur” buyurmuştur.

5- Aşure günü, selamlaşılır. Aşure gününde çok selam verilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Aşure günü, on Müslüman’a selam veren bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevap kazanır” buyurmuştur.

6- Aşure günü, çocuklar sevindirilir. Aşure günü, çoluk çocuk sevindirilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Aşure günü çoluk çocuğunun nafakasını geniş tutanın bütün sene nafakası bol olur” buyurmuştur.

ÜMMETİN KANAYAN YARASI KERBELA

Sevgili Gönül dostları!

Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in torunu Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin oğulları, Hz. Hüseyin ve yakınları (Allah onlardan razı olsun) 10 Muharrem günü Kerbela’da şehit edilmişlerdir. O yüce insanın şehit edilmesi bütün Müslümanlar için büyük bir musibettir. Tıpkı Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’nin (Allah onlardan razı olsun) şehit edilmelerinin, büyük musibet ve üzüntü olduğu gibi. Fakat bunların ölüm yıldönümlerinde aşırı derecede yas tutmak doğru değildir. Hele hele kendini döverek, zincirle kendine vurarak bedenini yaralamak suretiyle yas tutmanın dinimizde kesinlikle yeri yoktur. Çünkü; Peygamber Efendimiz amcası Seyyid-üş şüheda Hz. Hamza’nın ölümünün yıldönümünde yas tutmadı. Eğer matem tutulmasını emretseydi, onun için tutardı. Efendimiz eşi Hz. Hatice validemizin ve çocuklarının vefatında da yas tutmamıştır.

Yüce Allah’tan Kerbela şehitlerimize rahmet diliyorum. Allah onların şefaatinden bizleri mahrum etmesin. Mevla, İslam alemine böyle musibetleri bir daha yaşatmasın. Allah ümmet-i Muhammed’in birliğini beraberliğini ve kardeşliğini bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin.

Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, “ Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez. Toplu vurdukça kalpler, onu top sindiremez.” Biz de bu inançla diyoruz ki; bir ve beraber olalım, vatanımızın, milletimizin, huzur ve hürriyetimizin düşmanlarına fırsat vermeyelim. Onları bu topraklardan silip atalım. Allah’a gerçek kul, Peygambere layık ümmet ve ecdadımıza da yakışır bir evlat olma ümidiyle; Kerbela şehidleri başta olmak üzere Rabbim tüm şehidlerimize rahmet eylesin,  mekanları cennet olsun.

 

Selam dua ile…

Hacı Arıcı

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.