Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

ONLARA BENZEMEYİN!

31.12.2019
A+
A-

 

ONLARA BENZEMEYİN!

        Müslüman geçirdiği günlerin muhasebesini yaparak ne gibi eksikleri varsa onları tamamlamanın gayretinde olmalı. Mesela bir yıl boyu 2019’da Müslüman kimliğine uygun neleri yaptı neleri yapamadı, bunların muhasebesini yapmalı.

       “Geride bıraktığımız yıl nelerle şereflendik bakalım: Üçaylarla şereflendik; rahmetin ilk cemresi Regaib’i, zihnimizin berraklığı ve yüreğimizin ferahlığı Miraç’ı, mağfiretin zirvesi Berat ile şereflendik. İki güzel bayramı yaşadık.Bir ay Ramazan orucunu tuttuk.Kadir gecesini idrak ettik.Birçok kez tevbe edip Rabbimize söz verdik.

       Her esnafın tüccarın büyük şirketlerin devletlerin envanteri vardır, girdi ve çıktısı… Kar mı ettim zarar mı ettim, yılsonu bilançosunu gözden geçirir.

      Kar ettiyse sevinir daha zinde düşünüp yatırım yapar, işini büyütür.Zarar ettiyse; nedenlerini araştırır tedbir alır ona göre hareket Eder. Yanlışlarını düzeltir.

       Biz insanız; dinimiz islâm, kitabımız Kuran,peygamberimiz Hz Muhammed sav). Dünyada nasıl yaşamamız, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, Rabbimiz bize bildirmedi mi? Dünyadaki amelimize göre ahirette hesap vereceğimizi bildirmedi mi?

       Rabbimiz; Müslümanın Kafirin, putperestin, Mecusi’nin,müşrikin, münafığın, yahudinin hristiyan’ın sıfatlarını kim olduklarını bildirmedi mi?

       Peki biz Müslümanız değil miyiz? Ne oluyor bize?

       Cenabı Hak Kuranı Kerim’inde: “Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah’ın yoludur. Sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan, andolsun ki, Allah’tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.” (Bakara, 120)

        Rasûlullah (sav) buyurdular:

       “Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır.” (Ebu Davud, libas 4)

        Gayr-ı müslimlere benzemek ve onlarca kutsal sayılan gün ve vakitlerde onlar gibi hareket etmek dinimizce bid’at kabul edilir. Nitekim cahil müslümanlardan birçoğu hristiyanların en büyük bayramı olan Paskalya’ da ve Noel (yılbaşı)de ateş yakmak, mum gibi vb. şeyler hazırlamak suretiyle hristiyanlara katılır, yaptıklarını yapmaya özenirler. Dolayısıyla yahudi ve hristiyanlar bizden olmadıklarına göre onlara benzemeye özenmemeliyiz.

      Ebu Hureyre’nin naklettiği bir hadiste Peygamber (sav) şu şekilde buyurur: “Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeye özenmeyiniz.” (Tirmizi, İstizan 7, Edep 41)

       Müslümanların dinde olmayan bir şeyi ortaya çıkarmaları mutlak bir çirkinlik olarak değerlendirilir. Allah ve Rasûlü ‘nun emretmediği bilakis küffarın kafalarından uydurduğu konularda onlarla beraber olunmamalıdır. Özellikle müslümanların kanına canına ırzına namusuna kasteden Hıristiyan ve Yahudi topluluğunun içinde kendimizi bulmak, İslam’a ve Müslümana hakarettir.

       Rabbim ümmeti Muhammet’i Bu hainlerin, zalimlerin,kâfirlerin, münafıkların şerrinden batıl inançlarından korusun.Amin!  

                                                                                                                              Hacı Arıcı

 

                       

                                                                                                                                                     

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.