Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

CORONA ÇİN’DE DEĞİL BURNUMUZUN DİBİNDE

04.02.2020
A+
A-

CORONA ÇİN’DE DEĞİL BURNUMUZUN DİBİNDE

 

İbretler âlemine döndük. Her biri bir diğerinin ya aynısı ya devamı… Anlayana çok ders var; ne mutlu ibret alabilene!

Daha gündemini yitirmemiş bir ibret-i alem olayı, Avusturalya’daki deve katliamı… Sırf suyu tükettiği için beş bin deveyi katletmesiyle yangın ve sel felaketi yaşayan Avustralya’nın haline gel de ibret gözüyle bakma!

Bu noktada, Semud kavmini hatırlatmadan geçemeyeceğim: Hz Salih peygamberlikle müjdelenince Semud kavmi, tek bir Allah’a kulluk etmelerini ve aşırılıkta bulunmamalarını cinsi sapkınlık yapmamalarını isteyen  peygamberlerini  yalanlamaları, büyüklük taslamaları bir mucize ve imtihan olmak üzere kayadan çıkarılan ve kendilerinin sorumluluğuna verilen dişi deveyi öldürmeleri, peygamberlerini de  öldürmeye kastetmeleri yüzünden helak edildi. Semud kavminin eşcinsel sapkınlığı ve deve ile imtihanı, tıpkı bugünkü Avustralya’nın eşcinsel ilişkileri ve deve katliamları ile aynı helake müstahak olmuştur.

Ve şimdilerde yine zalimliğine doymayan Çin’in Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yaptığı katliamlar… Sırf Türk ve Müslüman olduğu için akla hayale gelmeyecek işkenceler yapan Çin’in, nasıl bir millet olduğunu ve onların tatlı sözüne yumuşak kumaşına aldanılmaması gerektiğini konusunda  bundan 1300 yıl öncesinde Orhun kitabelerinde Bilge Kaan Türk milletini uyarmıştı.

Şimdi Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin katili zalim Çin’in, corona virüsü ile yerlerde sürünürcesine can çekişmesine, gel de şimdi ibret gözüyle bakma!

Bakınız;

Ne zaman ki topluluklar dine, insanlığa aykırı sapkınlığa, zalimliğe, isyana düşmüşse Allah’ın gazabı ile karşılaşmıştır. Tarihte pek çok kavim, Allah’a ve peygambere karşı gelmeleri nedeniyle helak olmuştur. Bu kavimlerin helak olmalarına sebep kötü alışkanlıklarından, küfürden, inkârdan vazgeçmemeleridir. Nuh kavmi tufan ile Ad kavmi kuraklık ve rüzgâr ile Semud kavmi şiddetli bir sarsıntı ses ve yıldırım ile Lut kavmi ise üzerine taşlar yağdırılarak helak edilmiştir.

“…Sonra diğerlerini helak ettik.” (Şuara 172)

” Andolsun biz, sizin benzerlerinizi hep helâk ettik. Düşünüp ibret alan yok mu? ” (Kamer 51)

Bugün ise; gücüyle, büyüklüğüyle tüm dünyaya meydan okuyan Çin’in, gözle görülemeyecek bir virüse yenik düşmesine gel de yine ibret gözüyle bakma! Bu olay, yine tarihte sapkınlığı yüzünden helak edilmiş Nemrut ve kavminin helakini gözler önüne sermektedir.

Şöyle ki;  Hz. İbrahim döneminde dünya saltanatı ile kibir ve gurura sürüklenen kral Nemrut ve kavmi de helak edilen kavimlerden biriydi.Allah İbrahim aleyyiselamın ve ona iman edenlerin rahat ibadet etmeleri için Nemrut ve Keldani kabilesinin üzerine gönderilecek olan ilahi azaptan da muhafaza olmaları için hicret etmelerini emretti.Bu emre tabi olan müminler kurtulurken Allah Nemrut kavminin üzerine toz bulutu halinde sivrisinek sürüleri indirdi. Bu sivrisinekler putperestlerin kanlarını emdiler. Kavim, kurumuş insanlar haline gelerek helak oldu. Bir sinek de Nemrut’un burnundan girerek beynine geçti.Nemrut ağrısından dolayı durmadan başına toprak vurdurdu. Nihayet hızla gelen bir tokmakla başı parçalandı.

Hülasa; Nemrut ve kavmi sivrisinekle helak oldu. İşte şimdi de gücüyle övünen Çin, görünmeyen sineklerle helak olmakta.

Develeri katleden Avustralya’yı selle, Doğu Türkistanlılara işkence eden Çin’i virüsle cezalandıran Allah, Filistin’i işgal eden Kudüs’e göz diken İsrail için de adaletini geciktirmez inşallah.

Tüm  bu ibretlik akıbetlerin ardından, corona virüsü olayının farklı bir noktadan altını çizmek istiyorum: Ölüme sebep olan corona virüsüne ya da ölümcül bir salgına  yakalanmamak için insanların en ince tedbirlerini, hassasiyetlerini görünce gayri ihtiyari gülümsedim. Coronadan kaçmayı  bugün başardık diyelim;  peki ya ölmekten kaçmayı nereye kadar başaracağız? Demem o ki  corona Çin’de de değil burnumuzun dibinde.

Kaçınılmaz acı bir  gerçek var: o da ölüm. Bilinmesi gereken bir hakikat var: o da İslam. Temizliği şiar edinen bir dinin mensubu helal yer ve temiz yaşarsa, abdestin, namazın ve diğer  ibadetlerin gücüyle maddi ve manevi  kirlerinden arınırsa virüsten de ari  olur. Virüsten korktuğu kadar da Yaradan’dan korkarsa insan, en güzel ölümle müşerref  olur.

Allah’ım bizleri asi olmayan ve  Hak yolunda güzel ölme gayesinde olan kullarından eylesin! Amin.

Derya💗GÜLTEKİN

 

 

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
25 Mart 2019
21 Nisan 2019
2 Aralık 2019
9 Haziran 2019
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.