Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

ÜÇ AYLAR MÜSLÜMANLARIN HAYIR VE BEREKET PANAYIRIDIR

21.02.2020
A+
A-

ÜÇ AYLAR MÜSLÜMANLARIN HAYIR VE BEREKET PANAYIRIDIR

 

Ya Râbbi, arındır günah kirinden,

Doldur benliğimi, îman nurundan.

Tutuştur cismimi aşkın korundan,

Evliyaya mahsus siret ver bana.

……………………………

Yâ Rabbi, kalbime, doldur muhabbet,

Yerleşsin ruhuma, aşk ve basiret.

Seni candan seven, bir gönül lûtfet.

Zâtına münhasır, hasret ver bana

…………………………………

Yâ Rabbi , ümidim, afv-ı Gufran’da

Senden ikram olan, lütf-u ihsanda,

Kime Yalvarayım, o zor zamanda,

Azapsız bir kabir, nusret ver bana..

…………………………………………

Yâ Rabbi, vallahi, sende felâhım,

Affınla sevindir, sensin İlâh’ım.

Yalvarırım Rabbim,güzel Allah’ım,

Btip tükenmeyen,rahmet ver bana..

 

Tokat manşetin saygıdeğer okuyucuları,

 

Bugün ki Cuma sohbetime, Dostum Osman ALTAŞ  beyin dua dizeleri ile başladım. Bu uzunca bir duadır. Ben sizleri sıkmamak için bu kadarını aldım. Aslında uzun bir dua metnidir ve de çok ta güzeldir.

Malum Ramazan ayının habercisi olan halkımızın arasında “üç aylar “diye isimlendirilen ayların birincisi olan Recep ayı  25 Şubat Salı günü başlıyor İNŞALLAH..24 Nisan Cuma günü de inşallah Ramazan orucuna başlamış olacağız.

Yüce Rabbimiz bizleri bu sene de sıhhat ve afiyet içerisinde Rahmet ve merhamet kapısı, af ve tövbe kapısı olan üç ayların kapısına bırakıverdi. Yüce Rabbim sıhhat ve afiyet içerisinde o  kutlu güne ulaşmayı hepimize nasip eylesin inşallah..(âmin)

Sevgili dostlar,

“ Hz. Peygamber (sav)in Hicretini esas alan ay takviminde yer alan Recep, Şaban, ramazan ayları çok kutlu ve mübarek aylardır. Bu aylar (içlerindeki)pek çok faziletlerinden dolayı Halkımız arasında “Üç aylar” diye bilinir.

Bu üç ayların fazileti şuradan da bilidir ki, Mübarek gecelerin ilki olan “REGÂİB” ve Mİ’RAC” kandilleri recep ayı içerisindedir..”BERAT KANDİLİ” Şaban ayı içersinde ve “KADİR GECESİ” de Ramazan ayı içersindedir.”(Mübarek gün ve geceler.37-39-H.Algül)

Şunu da hemen belirtmeliyim ki bu ayların feyiz ve bereketinden istifade etmek için yapmamız gerekenleri bize en iyi Efendimiz(sav) bildirmiş ve o rehberlik etmiştir. Sevgili peygamberimiz(sav)in meşhur duasını hepiniz hatırlarsınız.:

“Allahım Hakkımızda Recep ve Şabanı hayırlı kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.”

Şaban ayı hakkında da Hz.Aişe validemizden bize ulaşan  bir bilgi var  O da “ Resûlullah’ın Şaban ayındaki kadar oruçlu olduğu bir ay görmedim” buyurmuştur.

Buda bize gösteriyor ki efendimiz(sav) bu aylara itibar etmiştir. O’nun itibar ettiği ve değer verdiği her şey bizim başımızın tacı, gönlümüzün ilacıdır biz de itibar eder değer veririz. Kim ne derse desin bizi ilgilendirmez.

Göreceksiniz Bu günlerde gene Türkiye de sayıları beş altıyı geçmeyen “itiraz mangaları” hazırdır.hemen başlayacaklar “İslamda kandil yok..üç aylar yok,Regaib yok,v.s.” .sanki bütün işlerimiz yoluna girdi de tek kusurumuz bu aylar içindeki kutlamalarmış gibi veryansın edecekler ki siz bu çatlak seslere aldırış etmeyin ve milletimiz asırlardır bu ayları dört gözle bekler  ve içindeki kutsal geceleri de ihya etmekten geri durmaz.

Sevgili dostlar,

Üç aylar Müslümanların ibadet panayırlarıdır, hayır panayırlarıdır, bereket panayırlarıdır ve fakirleri daha çok koruma ve kollama panayırlarıdır.

Sevgili peygamberimiz ve onun güzide ashabı en çok bu aylarda nafile oruç tutarlar ve fakir fukaraya el uzatırlardı. Bizler de onların yolundan gidiyoruz gitmeye de devam edeceğiz .

Mevsim kış, havalar soğuk, buna ilaveten bir de depremle sarsılan bölgelerimiz var oralardaki kardeşlerimizin de ihtiyaçları var bunları da düşünerek yardımımıza daha da çoğaltmalıyız diye düşünürüm.

Sevgili dostlar,

Bu senenin ilk kandilini de inşallah 27 şubat 2020 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece idrak etmiş olacağız inşallah   

Rabbim feyiz ve bereketinden layığı ile istifade edenlerden eylesin(âmin)

Bu Mübarek gece kelime olarak “Çok rağbet olunan şey ve  büyük ikram anlamına gelmektedir. Yukarda da söylediğim gibi bu ayda iki kandilimiz var birincisi Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece REGAİB KANDİLİ, diğeri ise 21 Mart Cumartesiyi pazara bağlayan(Recebin 27.gecesi) Mİ’RAÇ kandilidir.

Sevgili peygamberimiz(s.a.v) Hadislerinde:

–“Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise Ümmetimin ayıdır” buyurmuşlardır.

Sevgili dostlar,

Yüce Allahda (c.c) Nisa süresinin 31.Ayetinde;”

“Eğer size yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsanız sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi değerli bir yere koyarız.”  (Nisâ; 31)

 İşte bu Aylar büyük fırsattır unutmayalım ve gaflete dalmayalım.

 

Tövbe süresinin 36.Ayetinde de Yüce Rabbimiz (c.c) ;

“Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır.

İşte doğru olan hesap budur. O aylarda kendinize zulmetmeyin, müşrikler sizinle topyekün savaştıkları gibi siz de onlarla topyekün savaşın.

Bilin ki Allah buyruklarına karşı gelmekten(Allahın koyduğu yasaklarını çiğneyerek kendinize yazık etmeyin) çünki Allah  sakınanlarla beraberdir.”  Buyurmaktadır.(Tevbe; 36)(Fi zilal’il Kur’an Tefsiri c.7 sayfa278)

Sevgili dostlar,

“Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip Kandili, Yüce Allah’ın(c.c) kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir.”

“Regaib gecesi, duaların kabul olunduğu ve Allah’ın isteyen kullarına ihsan ve ikramının bol bol ihsan edildiği bir gecedir.”(Aylık Diyanet dergisi. Ekim 1999-Sayı .106-Şükrü Özbuğday)

Sevgili Dostlar,

25 Şubat Salı gününden itibaren bu aylar ve gecelerle ilgili olarak gerek Camilerimizde gerek yazılı basında ve gerekse görsel basında bu konular hep işlenecektir. Onun için  ben konuyu fazla uzatmaz ve sizlerin sabrınızı zorlamak istemiyorum. Son olarak Regaip gecesinde yapacaklarımızı da kısaca zikrettikten sonra sizden gelen sorulara cevap vererek sohbeti bağlamak istiyorum.

Çok azda olsa bazı kaldırım kitapları tabir ettiğimiz kitaplarda bu gece ile ilgili çeşitli rivayetlerle kılınacak namazdan bahsedilirse de bu geceye ve diğer kandil gecelerine mahsus özel bir namaz yoktur.

Biz bu gecelerde öncelikle günahlarımıza tövbe edeceğiz. Bol bol kaza namazı kılacağız. Gündüzünde fakir fukarayı gözeteceğiz. Yaşlılarımızı  ziyaret edip dualarını alacağız..özellikle dargın olduğumuz kimseler varsa bunlarla aramızı düzeltmeyi ön planda tutacağız..

Hele de Anne babamız hayatta ise onların gönül Kâbelerini ziyaret edip hayır dualarını alacağız.hakka yürümüşlerse mümkünse kabirlerini ziyaret edip Yasinler okuyarak, o mümkün olmuyorsa uzaktan okuyarak onların kabirlerinde rahat etmelerine katkıda bulunacağız. Bu gece öncesinde ve bu gece sonrasında oruç tutmak isteyenler mecbur olmamakla birlikte oruç tutabilirler..

Ben buradan bütün okuyucularımın, tokat manşetin saygıdeğer sahib,yönetici ve çalışanlarının Regâib kandillerini kutluyorum.

Bu Mübarek Recep ayının ve içinde barındırdığı ilk kandil olan Regaib gecesinin bize, ailemize, milletimize,  ve İslam âlemine hayır getirmesini Yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Gelelim sizden gelen sorulara ve cevaplarına:

Soru:1) Askere gidene zekat verilir mi?

Zekatın kimlere verileceği tövbe süresinin 60.ayetnide açıkça belirtilmiştir.

“Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir:

Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar.

İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.”  (Tevbe; 9/60)

Asker kardeşimiz fakir ise elbette zekat verilir..hemde  makbul ibadet olur.

Soru. 2) Selamün aleyküm sayın hocam,(tanyldz88)

Biz almanya da kalıyoruz, ben geçen sene haçça gittim.bu sene de vefat eden annemin yrine gitmek istiyorum. Annemden biz çocuklarına kalan miras parası var Türkiyede..Annemden kalan pararlamı onun yerine haçça gitmeliyim yoksa kendi paramla mı

Cevap, annenizden kalıp size intikal eden para sizin hakkınızdır. Ölüm hak miras helal..dolayısıyla siz bu parayı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz..bu para da nihayet sizin paranızdır.

Soru:3)

Hocam tarikata girmek şartmıdır. Bazı tarikattaki tanıdığımız müritler bize  “Mahşerde kimin arkasından gideceksiniz” diye soru  soruyorlar.ne buyurursunuz(mahinurakbalik)

Cevap:

Bunların efendileri ahireti garanti mi etmiş ki gelip bunları peşine takıp ta cennete götürecek..bu saçma bir düşüncedir. Siz bunu söyleyenlere şunu sorun:

”Sizin efendiniz cenneti garantilediğini göre –haşa- Allahla sözleşmemi yapmış ki kıyamet günü gelip sizi peşine takacak ve cennete götürecek? Deyin bakın ne cevap verecekler..sakat ve yanlış bir düşünce tarzı vesselam..inanmayın bu tip şarlatanlara..Biz ahirette Peygamber efendimizin peşinden gideceğiz inşallah.

Soru :4) Hocam hayırlı sabahlar,benim bir sorm olacaktı size.ben her zaman çok şükrediyorum.bana şükür ettikçe sıkıntın artar diyorlar.sıkıntılı zamanlarımda ne demem lazım ki sıkıntılarım armasın gitsin.Allah sizden razıolsun(mine66gun)

Cevap: Sen şükretmeye devam et..şükrettikçe sıkıntın artar diyenler yanlış söylemişler…bir insan şükrediyor ise sıkıntısı artmaz..yalnız Peygamber efendimizin  şöyle bir hadisi var.

SORU:4)

Hocam ben 14 sene önce resmen boşandım.eski eşim beni dini olarak boşaması için üç defa boş ol  demesi şart mı?ben tekrar evlendim üç sene oldu..tanıynlar nikahımın devam ettiğini eski kocamın benin boşamadığını dolayısıyla zina yaptığımı söylüyorlar bunun hükmü nedir?(Kamer_tayfun….)

Cevap…Resmi olarak boşanan karı koca hakimin “sizi boşadım” demesiyle birlikte artık evlilik bağı kopmuş ve mahkeme salonuna karı koca olarak giren iki kişi mahkeme salonundan  iki yabancı olarak çıkarlar..müsterih olun..

Konu ile ilgili Diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulunun 863 numaralı fetvalarını da buraya alıyorum ki gönlünüz rahat etsin.

Soru:Mahkeme kararıyla boşanan eşler, dinen de boşanmış olurlar mı?

 

Mahkeme yoluyla boşanan eşler, dinî hükümlere göre bir bâin talakla boşanmış olurlarZira hâkimin boşaması bâin talak kabul edilmektedir (es-Saîdî, Hâşiyetü’l-adevî, II, 41).

Buna göre, mahkeme yoluyla boşanan bir kadının -eğer başka bir erkekle evlenmek niyeti varsa- önce iddetini tamamlaması gerekir (Şeyhîzâde, Mecme‘u’l-enhur, II, 142).

İddetini tamamlayan bu kadın dilerse bir başkası ile evlenebileceği gibi, eski eşinin de istemesi durumunda, yeniden nikâh kıymak suretiyle aile kurabilir. Bu takdirde daha önce başka bir boşama olmamış ise, evliliği iki nikâh bağı ile devam eder.

Soru:5)

hocam s.aleyküm.ben çalıştığım zamanlar namazlarımı  işyerinde kılmıyor ve kaza yapıyordum. Bana bu namazlarımın olmadığını söylediler ben şimdiye kadar boşuna mı kıldım bu namazları bana bir cevap verebilir misiniz? Selamlar(nisarabiahmet)

Cevap:

Namaz en önemli bir ibadettir. Vaktinde kılınması da esasetır. Her hangi bir mecburi sebepten dolayı kazaya kalmış ve sizde o kılamadığınız namazlarınızı evde kılmışsanız borçtan kurtulursunuz? selamlar

Soru:6) hocam s.aleyküm.hayırlı akşamlar, bir yakınımızın evinden sürekli bir şeyler kayboluyormuş. Böyle bir şey mümkün mü..bunun önüne geçmek için hangi duayı okumalıyız? Selamlar(zubeydeayvaz)

Cevap. Hiçbir eşya durup dururken kaybolmaz bunu almaya alışmış birisi var demektir..bunu bir yere bağlamanında gereği yoktur..bunun içinde ayrı  bir dua yoktur.

Soru:7)

Hocam hayırlı akşamlar, Bankaların emeklilere verdiği banka promosyom paraları helalmidir? Faizmidir? Kullanabilirmiyiz(nurcan-bastan)

Cevap. Bu sorunuza Diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulunun konu il ilgili 975 numaralı fetvasını iktibas ederek vermek istiyorum.buyrun beraber okuyalım.

Banka promosyonu caiz midir?

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı herhangi bir bankadan alabilirler.

Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.

Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.

 

Yusuf KAVAKLI
yusufkavakli@tokatmanset.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.