Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

02.10.2020
A+
A-

1274CAMİLER VE DİN GÖREVLİSİ HAFTASI

Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı camilere ilgiyi artırmak, çevresini bakımlı ve canlı tutmak amacı ile her yıl kutlanmak üzere 1-7 Ekim tarihleri arasını 1989 yılında “Camiler Haftası” olarak kabul ve ilan etmiştir. 2003 yılında ise bu isim Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiştir. Tıpkı Kızılay Haftası, Yeşilay Haftası ve Sakatlar Haftası gibi. Bu sebeple 1989 yılından bu yana ekim ayının ilk yedi günü, camilerin manevî varlığına ilginin ve saygının artmasını sağlayıcı programlarla “Camiler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu yıl ve bundan sonra da “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanacaktır.”

Gönül dostları;
Bu bir hafta içinde cami, cemaat, ibadet üzerinde konuşulmakta, Müslümanların bu konulara dikkati çekilmektedir.
Cami, bir kurum olarak İslâmî sosyo-kültürel çevrenin şekillenmesinde hayati bir role sahiptir. Cami her saatte büyük küçük herkese açık olmanın yanı sıra adaylarını kayıt parası, teminat vesaire gibi herhangi bir engel çıkarmadan kabul eden büyük bir halk üniversitesidir. Dünyada hiçbir üniversite halka câmideki kadar malumat veremez. Cami ve cemaat, dinimizin çok önem verdiği mefhumlardır. Camide cemaatle namaz kılmanın cemaate katılmanın sevabı 27 derece ile ifade edilmektedir. Camiye, cemaate katılmaya giden bir mümin bu hareketiyle birkaç amelin sevabını bir niyette toplamış olur. Niyet câmiye gitmek olunca şu sevaplar kazanılmış olur: İbadet sevabı, ders dinleme sevabı, fenalıktan uzak olma sevabı, bildiğini öğretme sevabı, cemaat sevabı gibi.

Gönül dostları;
Bir din gönüllüsü olarak, 34 yıldır bu görevi ifa ediyorum. Cami, cemaat ve imamet. Üçünü bir bütün olarak ele almak istiyorum. Buna bir nokta koyup Rabbim ömür verirse önümüzdeki günlerde yazacağım.

Gönül dostları;
Din görevi çok ulvî bir görevdir. Din adamlığı bir meslekse manen en yüce mertebedir. Madden de ülkenin tahsil durumuna göre çoğu zaman hangi meslek ve işte olursa olsun üç aşağı beş yukarı eşit imkânlar elde edilir. Din adamının kötü alışkanlıkları ve fuzuli harcamaları olmadığı için onun elindeki imkânlar daha da bereketlidir. Öte yandan din görevlisi maaş karşılığı görevini yaparken Yaradan’ına karşı da görevini yapmış, ahiret hayatının mutluluğu için de tedbir almış oluyor. Tabiî ki ahirete hazırlıklı olmak için illa da din görevlisi olmak gerekmez. Ama günde beş vakit namazı camide cemaatle ömür boyu kılmayı sağlayacak başka meslekte hemen hemen yok gibidir.

İlk imam ve ilk Kur’an öğretmeni Hz. Muhammed (s.a.v.), ilk müezzin Bilal-i Habeşi’dir. Manen onların vekili olmak kadar güzel bir meslek olmasa gerek. İslam dini Allah katında en son ve en makbul dindir. Allah’ın en has ve en bahtiyar kulu da ihlâslı imam, ihlâslı Müezzin ve ihlâslı Kur’an öğreticisidir.

İslam ülkeleri içinde en sağlam disipline edilmiş ülke Türkiye’dir. Kurum ve yetişkin hocalar olarak halkın isteklerine yönelik cevap verme konusunda Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, personeliyle öncü kuruluşlardandır.

Ancak her dönemde zaman zaman Diyanet İşleri Başkanlığı ve mensupları hakkında bilgi ve belgeye dayanmaksızın eleştiriler oluyor. Bu eleştirilerin çoğu kasıtlı olup diyanet kurumunu ve ağırlıkta olan din görevlilerini rencide etmektedir.

Diyanet işleri Başkanlığı’na bağlı olan tüm camilerin imam ve müezzinleri hatta diyanet personelinin %99’u imam-hatip lisesi ve ilahiyat fakülteleri mezunlarıdır. İslam dinini sindirememiş olanlar kasıtlı olarak hedef saptırıp din adamı ile ilgisi olmayan kişilerin yaptıkları rezaletleri bu güzide kuruma ve dine mâl etmeye çalışıyorlar. Kendilerini aydın olarak lanse edenler de cami imamlarının yetişmiş olduğu imam-hatip liseleri gibi okullardan mezun olanları cinsi sapık olarak karşımıza çıkıyorlar diyecek kadar kin ve nefretlerini kusmaktadırlar. Buna benzer algı yapıp, başka kurumlarla karşılaştırıp din adamlarını itibarsızlaştırma gibi gayretleri hedef tahtasına oturtmaları hiçbir zaman bitmedi. Oysaki din adamları, toplumun her kesimine hoşgörüyü esas almış, doğumundan ölümüne kadar vatandaşın yanında olmuştur.

Bu vesileyle başta diyanet mensupları olmak üzere bütün meslektaşlarımın, müminlerin camiler ve din görevlileri haftalarını tebrik ediyor, 2020 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın her türlü hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz eder, bu görevde hizmet etmiş Hakk’a yürümüş tüm merhum ve merhumelere Rabbim’den rahmet dilerim.

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…
Hobyar Cami İmam-hatibi Hacı Arıcı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.