Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Sağanak Yağışlı

Kol Kaslarında Aşırı Aktivite Sonucu Oluşan Ağrı: Tenisçi Dirseği

Kol Kaslarında Aşırı Aktivite Sonucu Oluşan Ağrı: Tenisçi Dirseği
06.02.2021
A+
A-

Kol Kaslarında Aşırı Aktivite Sonucu Oluşan Ağrı: Tenisçi Dirseği

Tıbbi adı lateral epikondilit olan tenisçi dirseği ön kol kaslarının aşırı aktivitesi sonucu koldaki bağlarda meydana gelen aşırı ağrılı durumdur. Genellikle el bileklerinin ve ön kol kaslarının aynı hareketleri sürekli olarak yapmasından dolayı kaynaklanır.

İsminin tenisçi dirseği olması bu durumun yalnızca tenisçilerde görüldüğü anlamına gelmemektedir. Tenisçilerin el bilekleri ve ön kolları sürekli aynı hareketleri yerine getirdiği için bu ismi alsa da diğer insanlarda da aynı hareketlerin yapılması bu durumun gelişmesine neden olabilir.

Tenisçi dirseğinde hissedilen ağrıların genel odak noktası ön kol kaslarının dirsekteki kemik çıkıntısına bağlandığı yerdir. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılabildiği gibi aksi yönde omuzlara da yayılabilmektedir. Tenisçi dirseği problemini yaşayan kişilerde ağrı genellikle dinlenmeyle veya analjezik kullanımları ile geçer. İlerleyen vakalarda bu ağrılar geçmeyebilir bu durumda alanında uzman bir doktorun görüşlerini almak gereklidir.

Tenisçi Dirseğinin Nedenleri Nelerdir ?

 Tenisçi dirseği olarak adlandırılan bu durum ön koldaki kasların sürekli aynı hareketleri yapması ve zorlanmasından dolayı kaynaklanır. Sürekli aynı hareketlerin yapılması ve ön kol kaslarının zorlanması zamanla dirsek kemiği ile kasların arasındaki bağın travmatize olmasına ve parçalanmasına neden olur.

Bu hastalığın tenisçi dirseği olarak tanımlanması tenisçilerin sürekli aynı hareketleri yapmasından ve ters tenis hareketlerini yapmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Yalnız hastalığın isminin tenisçi dirseği olması bu durumun yalnızca tenisçilerde görüldüğü anlamına gelmemektedir çünkü resim yapmak, kasaplarda et kesmek veya vidalama işlemleri de sürekli olarak yapıldığı için diğer meslek gruplarında da görülebilir.

Bu hastalık genel olarak orta yaş grubundaki erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Ön kol kaslarının aşırı ve zorlayıcı olarak kullanıldığı herkeste görülebilen bu durum https://www.uzmandoktor.net görüşüne göre genellikle sporcuların başına gelmektedir.

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nelerdir ?

 Tenisçi dirseği hastalığına yakalanan kişilerde en yaygın görülen belirti kol boyunca yayılan ağrılardır. Ağrının çıkışındaki esas nokta dirsek kemiğinin dışındaki bölgedir. Dirseğin bu bölgesine temas edildiğinde oldukça rahatsız edici hassasiyetler yaşanmaktadır. Bazı ters hareketler ve aşırı aktivite sonucunda da ağrılar daha şiddetli bir hale gelebilir. Bu hareketler şöyle sıralanabilir;

  1. Uzun süre yazı yazma
  2. Kol bükme
  3. Ağır eşyaların kaldırılması
  4. Küçük eşyaları kavramak
  5. Kapı kolu çevirmek, kavanoz kapağı çevirmek veya vidalama işlemleri gibi hareketlerle tenisçi dirseğinde görülen ağrılar daha şiddetli bir hale gelebilmektedir.

Bu belirtileri gösteren kişilerin en kısa sürede fizik tedavi veya ortopedi bölümlerine gidilmesi gerekmektedir.

Tenisçi Dirseğinin Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

 Yukarıdaki belirtileri gösteren kişilerin alanında uzman bir hekime başvurduğunda doktorlar tarafından öncelikle iyi bir anamnez alınmalı ve fiziki muayene yapılmalıdır. Bu tenisçi dirseğinin tanısını koymak için yeterlidir. Fiziki muayenede doktor bileği ve ön kolu çeşitli egzersizler yaptırarak kaslara baskı yapar ve hastanın tepkisini ölçer. Fiziki muayene ve anamnezin yanı sıra röntgen görüntülemeleri ve MR görüntülemeleri kesin tanı koymayı kolaylaştırabilmektedir.

Tenisçi dirseği ciddi sağlık sorunlarına yol açmayan ve istirahat ile kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda kol ağrıları kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebilmektedir.

Tedaviye başlanmadan önce hastaların kollarında hareket kısıtlayıcı uygulamaların yapılması gerekmektedir. Çeşitli bandaj uygulamaları bunun için yeterli olacaktır. Bandaj uygulamasıyla beraber ağrının olduğu bölgede kan akışı hızlandıran kremler ve masajlar da hastalığın ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.

Bandaj uygulamalarıyla hareketi kısıtlanan dirseklere ek olarak steroid takviyesi ve şok dalgası tedavisi de yapılabilmektedir. Bu yöntemler ancak ilerleyen vakalarda uygulanmaktadır.

En son çare olarak cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Ortopedi doktorları tarafından uygulanan şok dalgası ve steroid tedavileri işe yaramadığında cerrahi yöntemler ile ağrıya neden olan bölgeler çıkarılarak %90 oranında başarı sağlanabilmektedir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.