Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

MİRAÇ MÛCİZESİ

09.03.2021
A+
A-

MİRAÇ MÛCİZESİ

Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terâkki ediştir. Resûllullah’ın (S.A.V) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terâkki ufkudur.
Bu ulvi seyahat, mucizelerin en büyüğüdür.
Miraç, Receb ayının 27. gecesi Cenab-ı Hakk’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâm’ın rehberliğinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm’ın Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan semaya, yüce âlemlere, ilâhî huzura yükselmesidir.
Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm Mescid-i Haram’dan (Mekke’den), Mescid-i Aksâ’ya (Kudüs’e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi. Kudüs’e gelmeden, yol üzerinde Hz. Musa’nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı. Daha sonra Mescid-i Aksâ’ya geldi. Orada bütün peygamberler kendisini karşıladı ve Miracını kutladılar. Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam burada peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı ve bir hutbe okudu.
Bir rivayette Hz. İsa’nın doğduğu yer olan Betlaham’a uğradı. Orada da iki rekât namaz kıldı ve bugün Kubbetü’s-Sahra’nın bulunduğu yerden, Muallak Taşı’nın üzerinden Miraç’a yükseldi.

Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi kat sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.
Bundan Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vü-cub ortası (kâinatın bittiği yer) Sîdretûl-Müntehâ’ya geldiler. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam orada ikisi gizli, ikisi açıktan akan (Nil, Fırat) dört nehir gördü. Sonra her gün yetmiş meleğin ziyaret ettiği Beytü’l-Ma’mur’u ziyaret etti.
Hz. Cebrail’in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenab-ı Hakk’ın cemâliyle müşerref oldu.

Süleyman Çelebi’nin dediği gibi;
“Aşikâre gördü Rabbü’l-izzeti
Âhirette öyle görür ümmeti”
(İnşaallah 🤲)

Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Râbbi’nin huzurundan döndükten sonra Hz. Musa ile karşılaştı, “Allah ümmetine neyi farz kıldı?” diye sorunca, Peygamberimiz (asm) “Miraç mülâkatı sonunda müslümanlara şu üç şey verildi” dedi.

1. Elli vakit namaz sevabına denk, beş vakit namaz,

2. Bakara sûresinin son iki âyeti, (Amener Râsûlü’nün olduğu ayetler)

3. Peygamberimiz’in (asm) ümmetinden olup da, Allah’a şerik koşmayanlardan mukhimat (büyük günahlar) bağışlandı.

Daha sonra Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Hz. Cebrail’in rehberliğinde; Cenneti, Cehennemi, âhiret menzillerini ve bütün âlemleri gezdi, gördü, Mekke’ye döndü.

Miracın hediyesi, Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir.

Miraç, Cenab-ı Hak’tan gelen davete icabet ederek kulluğun gereklerini yerine getirerek, her adımda O’na yaklaşmaktır. Miraç, maddeden uzaklaşarak manaya ulaşmak; fani olandan vazgeçip bâki olana yönelmektir.

Miraç bir yükseliştir… Kulun Allah nezdinde yükselişi… Kullar bu yükselişi hiç şüphesiz O’nun razı olacağı bir hayat ile gerçekleştirirler. İhlas ile, takva ile, ibadet ve taat ile… Bilhassa namaz ile… Zira namaz müminin Miracıdır.

Bu nedenle bu geceyi ibadetle geçirip feyzinden faydalanalım inșaallah 🤲

Tüm İslâm Âleminin Miraç Kandili Mübarek Olsun…

Selâm ve duâ ile…

–HACI ARICI–

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.