Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

EFENDİMİZİN AYI ŞABAN

17.03.2021
A+
A-

EFENDİMİZ AYI ŞABAN

İslâm dünyasında her yıl mânevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve Ramazan bayramıyla sona eren üç aylar, müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır.

Șâban, mübârek üç aylardan ikincisidir. Müslümanlar arasında mübârek üç aylar olarak bilinen Receb, Şâban ve Ramazan ayları, İslâm dîninin kıymet verdiği aylardır. Allah-û Teâlâ kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiştir. Bu gece, gün ve aylardaki duâ, tövbe, namaz ve oruç gibi ibâdetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibâdet yapması, duâ ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır.

Şâban ayı içinde Berât gecesi vardır. Berât gecesi, Şâban ayının on beşinci gecesidir. Allah-û Teâlâ; ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce herşeyi takdir edip, dilemiștir. Bunlardan bir yıl içinde olacak herşeyi, Berât gecesinde meleklere bildirir. Kur’ân-ı Kerîm, Levh-i Mahfûz bu gece inmiștir. Râsûlullâh (S.A.V) bu gece, çok ibâdet ve duâ ederdi.

Şâban, Ramazan’a hazırlık ayıdır. Ayların en sevgilisi, Ramazana kavuşturan Şâban ayıdır. Şâban ayına, Șâban denmesi, onda Ramazan için büyük hayırların dağılması; Ramazan ayına Ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir.

Allah-û Teâlâ, Şâban ayını, Râsûlullâh’a (S.A.V) mahsus bir ay kılmıştır. Şâban ayının üstünlüklerinden biri de budur. Peygamberimiz (S.A.V); “Şâban benim ayım, Receb, Allah-û Teâlâ’nın ayı, Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. (Buharî)
Şâban günahlara kefâret, Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır.” buyurdu. (Aclûnî, Kesf’ül-Hafâ, C.1 , S:423, Hadis No: 1358) (Gunye 1/187)

Receb ekme, Șâban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır. (Ebu Bekir el-Verrak)
Herkes ne ekerse onu biçer. Ne yaparsa onun karşılığını bulur.

Şâban; hayırların açıldığı, bereketlerin indiği, hatâların terk olunduğu, günahların örtüldüğü bir aydır.

Bu ayda Peygamber Efendimiz’e çok Salavât-ı Șerîfe getirilir. Şâban ayı, Peygamberimize salavât ayıdır. Nitekim, Allah-û Teâlâ, Ahzab sûresi 56. âyetinde meâlen; “Elbette ki, Allah-û Teâlâ ve melekleri, peygamberi üzerine salât ederler. Ey îmân edenler! Siz de O’na salât ve selâm ediniz” buyuruyor.

Râsûlullâh Efendimiz, Şâban ayını oruç tutarak geçirirdi. Nâfile oruçlarının en üstünü hangisidir? sorusuna cevap olarak: “Oruçların en üstünü, Ramazân-ı Șerîf’e tâzim ve hürmet için Şâban ayında tutulan oruçtur.” buyurdu. (Tirmizi, Zekat.28)
Hanımları Hazret-i Âişe vâlidemiz tarafından, Şâban ayında devamlı oruçlu görülüp hikmeti sorulduğunda, buyurdu ki: “Yâ Âişe! Şâban öyle bir aydır ki, o senenin içinde ölecek kimsenin isimleri deftere yazılıp, melekülmevte (can alıcı meleğe) teslim olunur. Ben, ancak oruçlu bulunduğum halde, ismimin deftere geçirilmesini arzu ederim.” buyurarak cevap vermiștir. (Buhari, Savm, 51)

Müslümanlar, Şâban ayını, gafletten uzak olarak, günahlardan temizlenme ve geçmişte işlemiş oldukları günahlara tövbe ve istiğfâr ederek, Ramazan ayını karşılamak için fırsat ve ganîmet bilirler. Bir ay evvelden başlayarak, Ramazana hazırlık yaparlar. Bu ayın sâhibi olan Muhammed Aleyhisselâm vâsıtasıyla Allah-û Teâlâ’ya kavuşmaya çalışırlar. Şâban, Receb ile Ramazanı birleştiren köprü gibidir. Geçen günlerden ibret alınır, bugünkü gün ganîmet bilinir, yarın ise tehlikelidir.

Şâban ayının faziletini, üstünlüğünü bildiren bir Hadîs-i Șerîfte buyruldu ki:

Șâban, Receb ve Ramazan ayları arasında öyle faziletli bir aydır ki, insanların çoğu bundan gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.” (Nesai, Savm, 70.)

Receb’in diğer aylara üstünlüğü, Kur’ân-ı Kerîm’in diğer kitaplara üstünlüğü gibidir. Şâban’ın diğer aylardan üstünlüğü, benim diğer peygamberlerden üstünlüğüm gibidir. Ramazan’ın diğer aylardan üstünlüğü, Allah-û Teâlâ’nın diğer insanlar üzerine üstünlüğü gibidir.

Şâbanın on beşinci gecesinde Allah-û Teâlâ’nın kulları üzerine rahmeti zuhûr edip müminleri mağfiret eder, bağışlar. Kâfirlere ise mühlet verir. Kin ve hased sâhibi olanları bu sıfatlarını terk edinceye kadar kendi hâllerinde bırakır.

Şâban ayının büyük kısmını ya da tamamını oruçlu geçiren Hz. Peygamber Ramazan ayı dışındaki en faziletli orucun, Șâban’da tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. (Tirmizî, “Zekât”, 28)

Selâm ve duâ ile 🤲

–HACI ARICI–

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.