Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

EŞEK EŞEKLİĞİNİ YAPSA DA!

19.03.2021
A+
A-

EŞEK EŞEKLİĞİNİ YAPSA DA!

Gönül Dostları;

Teslîmiyet, muhabbete dayalı bir itâat ișidir.

Rabbimize teslimiyet; imandır, ibadettir, ihlâstır, ihsandır, itâattir, sevgidir, dostluktur, korkudur, ümittir, tevekküldür, zûlümden kurtuluştur, en sağlam kulba sarılmaktır, ilâhî yardımlara nailiyettir.

İbadetlerin en önemli amacı; İnsanı yoktan var eden, en şerefli varlık olarak kılan, her türlü nimeti veren ve nimetlerini artıran yüce Allah’ın rızasını kazanmaktır. İnsan ibadet ettikçe şükür bilinci artar, şükür bilinci arttıkça da Allah insan üzerindeki nimetlerini arttırır.

Hani Rabbiniz, “Eğer şükrederseniz size (nimetimi) daha çok vereceğim, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım pek şiddetlidir!” diye bildirmişti.
(İbrahim Sûresi, 7)

Hikâye olunur ki;
Yaşlı Hacı Süleyman amca Cuma günü evde un kalmayınca eşeğine yüklemiş buğdayı, değirmene doğru koyulmuş yola…
Değirmene vardığında, çuvalı indirirken eşek kaçmıș. Ne yapacağını şaşırmış. Eşeği aramaya çıksa, Cuma namazı kaçıracakmıș. Kendi kendine “Sen nereye gidersen git, ben Rabbimin emrinden çıkmam, doğru Cuma namazına gidiyorum” demiș…
Vakit girmiș ve huşû içinde ibadetini yapmış …
Cumadan sonra bakmış, eşek hâlâ yok…
Tarlaya gitse eşek lâzım, un için zaten yine eşek lazım.
“Ben şimdilik eve gidip biraz dinleneyim, sonra çaresine bakarız” diye düşünmüș…
Eve yaklaşınca, ahırdan eşek sesinin geldiğini duymuș. Hanımına;
– “Hanım, bu eşeğin burada işi ne” demiș.
O da,
– “Efendi, bugün ödüm patladı, az kalsın ölüyordum” diyerek bașlamıș anlatmaya,
“Bir İri köpek eşeği önüne katmış, bir o tarafa, bir bu tarafa, derken ahıra kadar getirdi. Ben de korkudan odanın bir köşesine, saklandım. Pencereden baktım, iri köpek geldiği gibi gitti.” demiș.
Hacı Süleyman amca,
– “Hanım, bu bizim eşek değil mi?” diye sormuş.
Hanım da,
– “Evet bizim eşek” diye cevap vermiş.
Hacı Süleyman amca şaşırıp kalmış…
Hanımı bu arada,
– “Bey, senin karnın açtır. Taze un geldi, ekmek yaptım” deyince Hacı Süleyman amca hayretle “Hanım, un nereden geldi” demiş.
– “Sorma bey! Komşumuz değirmene gitmiş, kendi unu yerine bizim unu getirmiş, yanlışlığı anlayınca da unu bize bıraktı. Yani unumuz geldi… Sana bir haberim daha var bey!.. Bizim komşu bahçesini sulamış ancak kanalı açık unutmuş, bizim bahçe de sulanmış” demiș.
Hacı Süleyman amca, eşinden bunları duyunca ellerini açmış ve,
-” Allah’ım ben senin bir emrini yerine getirdim, sen benim üç ihtiyacımı gördün. Sana ne kadar şükretsem azdır ya Rabbi” diye șükretmiș.

Eşek her zaman eşekliğini yapsa bile biz şükür içinde Rabbimize yönelelim. Bire on veren Rabbimize binlerce şükürler olsun…

Genç kardeşim, namaza gayret et! Çünkü, namaz seni her türlü kötülükten koruyacaktır!

Rabbim bizleri ve neslimizi senin emrine Râm olan, verdiğin nimetlerine șükreden, her türlü haramlardan uzak duran kul eyle, niyazla her günümüzün ve ömrümüzün bereketli olmasını nasib eyle..Amin 🤲

 

Selam dua ile

–HACI ARICI–

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.