Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

YAŞLILARA SAYGI VE HÜRMET

23.03.2021
A+
A-

LYAȘLILARA SAYGI VE HÜRMET

Hiçbir zaman unutmayalım ki, büyüklere saygı göstermeyenler, küçüklerden saygı göremezler. Yüce Rabbimizin koyduğu kanun gereği insan doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Bu husus Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirilmiştir:
“Allah, sizi güçsüz olarak yaratan, sonra güçsüzlüğün ardından bir güç veren, sonra gücün ardından bir güçsüzlük ve yaşlılık verendir. O dilediğini yaratır. O hakkıyla bilendir, hakkıyla kudret sahibidir.”
(Rûm Suresi – 54. Ayet)

İslam dini, büyük küçük her insanı saygıya layık görmüş, yaşlılara hürmet etmeye ise ayrı bir önem vermiştir. Bugünün gençleri, yarının ihtiyarlarıdır. Bu nedenle bir Müslüman’ın, kendinden yaşça büyük olanlara hürmet etmesi gerekmektedir. Nitekim Hz. Muhammed (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde “Küçüğümüze merhamet etmeyen, büyüğümüze saygı göstermeyen ve iyiliği emredip, teşvik edip kötülükten sakındırmayan, uzaklaştırmayan bizden değildir” buyurmuştur.
(T1921 Tirmizî, Birr, 15)

İmam-ı Azam Hazretleri, talebesi İmam-ı Ebu Yusuf’a, ‘İlim sahiplerine hürmet et. Yaşlılara saygı, gençlere sevgi göster’ diye tavsiye etmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) yaşlılara hürmet eder, ashabının da hürmet etmesini isterdi. Mekke’nin Fethinde Hz. Ebû Bekir (r.a.) yüz yaşına yaklaşmış olan babası Ebû Kuhafe’yi Hz. Peygamber (s.a.s.)’in huzuruna getirir. Hz. Peygamber ‘Yaşlı babanı buraya kadar yormayıp evinde bıraksaydın, ben onu ziyaret ederdim’ buyurur. (Hişam 4/25)
Hz. Peygamber (s.a.s.)’in yaşlı Ebû Kuhafe’ye karşı bu nazik davranışı, yaşlı insanlara duyduğu saygının çok açık bir ifadesidir…

Yaşlılık Allah-û Teâlâ’nın fıtrî bir kanunu, hayat ağacının aldığı son şekildir. Çocukluk, gençlik, olgunluk, dönemi derken ömrü olan herkes kendini ihtiyarlık potasında buluverir. Artık insan bu devrede; güçlülük yerine âcizlik, güzellik yerine çirkinlik, ilerleme yerine gerileme, sıhhat yerine hastalık gibi kaçınılmaz hallerle baş başa kalır.

Allah’ın bir emaneti olarak insanın yanında bulunan gerek anne-babası ve gerekse diğer yakını olan ihtiyarlar, onun için rızkının genişleme vesilesidir. Bir toplumda bulunan yaşlılar da, bir takım bela ve musibetlere karşı o toplumun sigortasıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bu hususta şöyle buyurmuştur:
“Düşkünleri görüp gözetiniz; zira siz, ancak düşkünleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklandırılırsınız”, “Beli bükülmüş ihtiyarlar, süt emen bebekler ve otlayan hayvanlar olmasa idi, başınıza büyük azap gelecek ve sel gibi belalar akacaktı.”
(Riyazussalihin C.1 – S.314)

Rahmet ve bereket vesilesi ihtiyarların varlıklarından rahatsız olmak, hele de kendilerini evlatlarının hayatına feda eden anne ve babaları yaşlılıklarında yalnız bırakmak, onlardan sıkılıp bir şekilde kurtulmaya çalışmak hiçbir Müslüman’a yakışmayacak çirkin davranışlardır.

Özellikle Müslüman ihtiyarlara saygı göstermek gerekir. İyi kötü ayrımı yapmadan herkese iyilik etmelidir! Meselâ, belediye otobüslerine genç, yaşlı, sağlam, sakat, kadın, erkek, zengin, fakir gibi çeşitli sınıflardan insanlar binmektedir. Hiçbir sınıftan insanları ayırt etmeksizin; güçsüzlere yardım etmeli, otobüse binerken, inerken yardımcı olmalı, onlara yer vermeli, ihtiyarlara, muhtaçlara yardım etmelidir.

Kur’an-ı Kerim evlatlara, yaşlılıkları sırasında ebeveyne daha hassas davranılmasını, onların gücendirilmemesini, incitilmemesini ve kendilerinden usanılmış gibi bir davranışa katiyyetle girilmemesini, onlara şefkatle yaklaşılması ve onlar için dua edilmesini emreder. (İsrâ Sûresi: 23-24.ayet)

Müslüman olarak ihtiyarlayan kimseye ikram eden, Nuh Aleyhisselâm’a ikram etmiş gibi sevab alır. Nuh Aleyhisselâm’a ikram eden de, Allah-û Teâlâ’ya ikram etmiş olur. (Hatib)

Allah-û Teâlâ, yaşından ötürü bir ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lutfeder.” (Tirmizî, Birr, 75)

Güçsüzlere, hastalara, yaşlılara ve küçüklere merhamet ediniz! (Şir’a)

Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allah-û Teâlâ’ya saygıdandır. (Buhari)

Büyüklerimize saygı ve hürmet göstererek, her türlü hizmetlerine seve seve koşarak çocuklarımıza, gençlerimize güzel örnek olmak zorundayız. Hiçbir zaman unutmayalım ki, büyüklere saygı göstermeyenler, küçüklerden saygı göremezler.

Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir. (Buhari)

Selâm ve duâ ile 🤲

–HACI ARICI–

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.