Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

BERAT KANDİLİ

25.03.2021
A+
A-

🌹BERAT KANDİLİ🌹

SELAMÜN ALEYKÜM GÖNÜL DOSTLARI;
Berat Kandilimizin sizlere ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olması dileklerimle…
Rabbim kalbimizden nurunu, dilimizden ismini, kulağımızdan ezan sesini eksik etmesin, göklerden bayrağımızı indirtmesin inșaallah 🤲
KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN…

Berat Kandili, Müslüman alemi için en kutsal gecelerden biridir. Berat Kandili, Allah-û Teâlâ (C.C.)’nın rahmet, lütûf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; Müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir. Berat kandili gecesini çok iyi bir şekilde geçirmemiz gerekmektedir.

Berat Kandili mübarek Ramazan ayının müjdecisi olarak geldi, çattı. Bu yıl 27 Mart 2021 Cumartesi gününe denk gelen, Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili gecesidir. İslam âlemi için önemli gecelerden biri olan Berat Kandili’nin, Şefaat Gecesi, Mağfiret Gecesi, Rahmet Gecesi gibi anlamları da vardır. Ahmet bin Hanbel (r.a.)’in rivayet ettiği bir hadise göre Berat Kandili ile ilgili Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: “Allah-û Teâlâ Şaban ayının 15. gecesi kullarına nazar eder ve yeryüzünde şirk koşanlarla, haset edip, kin tutanlar hariç, herkesi bağışlar.”
(İbn Mace, Salat, 191)

Hadislerden birinde bu şekilde bahsedilen Berat Kandili bir bağışlanma gecesidir. İman sahibi kişiler için Allah’ın sonsuz rahmeti yeryüzüne gelir. Bu gecede tövbe eden Müslümanların günahları bağışlanır. Günahlarını tekrar işlememek üzere tövbe eden Müslümanlar Allah’ın sonsuz rahmetinden nasipleneceklerdir.

Bir ayette bu, şu şekilde müjdelenmiştir:
“De ki (Allah şöyle buyuruyor): “Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.” (Zümer Sûresi, 53. Âyet)

Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir. Berat kelimesinin aslı ”Berâettir.” Berâat sözlükte, ”bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Tüm kandil günlerinde oruç tutmanın fazileti çok büyüktür. Berat kandilinin gündüzünde de oruç tutmak sünnettir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Berat Kandili ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının yarısı, Berat gecesi gelince gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenab-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu, onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu, şifa vereyim.”
(Sünen-i ibn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191).

Berat Kandili gecesini ganimet bilmeli;
-Kur’ân–ı Kerim okunmalı,
-Okuyanlar dinlenmeli,
-Uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli,
-Kelâmullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli,
-Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavuşmalı,
-Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olursa da, vakti müsait olan, gece hiç uyumamalı,
-Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istiğfar etmeli.
-Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayırlı dua etmeli. Duada ısrar etmeli, yani duayı çok tekrarlamalı, Peygamber Efendimizin (S.A.V.)Berat gecesinde okuduğu, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen min-eş-şirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okumalı,
-Kazası olmasa da, çok kaza namazı kılmalı,
-Namaz dışında secde ederek, secdede dua ve istiğfar etmeli, mümkünse toprağa secde etmeli, secdeyi çok yapmalı,
-Allah-û Teâlâ’ya hamd ve şükretmeli,
-Bol bol zikir çekmeli,
-Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli,
-Kandili oruçlu olarak karşılamalıdır.

Büyük zatlar, Berat gecesinde şöyle duâ ederlerdi:

“Ya Rabbî, Kur’an-ı Kerimi’nde, “Allah, dilediğini siler, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır” buyuruyorsun. Eğer benim ismim saidler (cennetlikler) defterinde ise, orada sabit kıl! İsmim şakiler (cehennemlikler) defterinde ise, ismimi oradan silip, saidler defterine yaz!
Ey büyük Allah’ım, kalpleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sabit kıl, dininden döndürme, dininden ayırma! (Amin)

Hazret-i Âişe validemiz,
“Yarâsûllah Allah-û Teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu hâlde, neden Berat Gecesi’nde çok ibadet ettin?” diye sordu. Peygamberimiz cevabında buyurdu ki:
“Şükreden kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allah-û Teâlâ’ya arz olunur.” (Gunye)

Berat Kandili fazileti bol bir gecedir. Bu gecede amel defteri yazılır. O yıl içinde doğacak ve ölecek olanlar ile rızıklar Berat Kandili gecesinde amel defterine işlenir. Bundan dolayı bu mübarek geceyi ibadet ve tâatle geçirmenin sevabı büyüktür. Berat Kandili gecesi ilâhî rahmet coșmuștur. O gece beșer mukadderatının programı çizilirken, ibadet etmek için insanlara verilen eșsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakk’a iletip, isteklerini O’ndan talep eden ve belalardan O’na sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kușatan rahmet tecellisinden istifâde edemeyen bir insan da ne kadar bedbahttır, ziyandadır.

Berat gecesiyle af kapısından giren, Ramazan ve Kadir gecesinin bereketine gönlü uyananlardan olmamız dileğiyle…

Selâm ve duâ ile 🤲

–HACI ARICI–

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.