Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

ORUÇ KALKANDIR.

14.04.2021
A+
A-

ORUÇ KALKANDIR

Oruç, Peygamberimizin hicretinden bir buçuk sene sonra Șâban ayının onuncu günü farz kılınmış olup, İslâm’ın beş şartından biridir.

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, bir amaç uğruna ve bilinçli olarak, yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak demektir.

Hz. Peygamber, bütün ibadetler gibi orucun da insan davranışlarını etkileyen, düzenleyen yönlerine dikkat çekmek için șöyle buyurmuştur: “Oruç bir kalkandır. Oruçlu, saygısızlık yapmasın, ahlâksızca konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa, “Ben oruçluyum.” desin. Bu canı, bu tende tutan Allah”a yemin ederim ki, oruçlunun (açlıktan dolayı değişen) ağız kokusu Allah nezdinde, misk kokusundan daha hoştur. (Allah, oruçlu için şöyle buyurur): “O, yemesini, içmesini ve cinsel isteklerini benim için terk ediyor. Oruç benim içindir. Onun mükâfatını ben vereceğim. Bir iyiliğe ise on misli ecir vardır.”
(Buhârî, Savm, 2)

Kişiyi, Râbb’inin rızâsına aykırı her türlü hâl ve hareketten koruyan, doymak bilmeyen nefsine “dur” demesini sağlayan bir kalkandır oruç…
Zirâ oruç tutan kimse günaha giremez, kötü söz söyleyemez, ahlâksızlık yapamaz, sözlü veya fiili sataşmalara karşılık veremez. (Buhârî, Savm, 2)

Beden ve ruh sağlığını tehdit eden birçok hastalığa karşı kalkandır oruç…
Çünkü oruçlu kişi, aşırılıklardan uzak ve düzenli beslenir. Açlığı tadınca, bir yandan elindeki nîmetin kıymetini anlarken, bir yandan da zor durumda olan insanları düşünerek daha duyarlı olur. Merhamet ve yardımlaşma duyguları gelişir, cimrilik ve bencillik gibi kötü huylardan kurtulur.

Âmelleri değersizleştiren riyâya karşı da kalkandır oruç…
Râbb’imiz, “Oruç benim içindir, onun ecrini ben vereceğim…” buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm, 163)
Râbb’imizin belirttiği üzere oruç, O’na duyulan samîmiyeti ifâde etmenin en güzel yolu, cennetine “Reyyân” kapısından girmenin yegâne anahtarıdır.
(Tirmizî, Savm, 55)

Oruçluya yakışan, aç olmasına rağmen, yüzünden tebessümü eksik etmemesidir. Gönül kırmak, inanan insana, hele oruçlu bir Müslüman”a yakışmaz. Güler yüz ve tatlı dil, oruç ibadetinin ruhuna verdiği dinginlikle birleşerek insanın ilâhî rahmet esintisine ulaşmasını sağlar. İnananlar nefislerini körelterek ruhlarına huzur veren ve gönüllerinde sevgi, merhamet, şefkat duygularını artıran orucun aydınlığını, yaptıkları hatalarla gölgelemekten sakınırlarsa, karşılığını fazlasıyla göreceklerdir.

Eveet!!! Sevgili Gönül Dostlarım;
Râbb’imizin bizlere biçtiği ömür dâhilinde nâsib oldu, yine Mübarek Ramazan ayının içerisindeyiz…
Râbb’imize şükrümüzü ne kadar çok ve cân-ı gönülden edâ edersek o kadar yakınlığını ve muhâbbetini kazanırız.

Ya Rabbel Alemin,
Bizleri bu mübarek Ramazan-ı Şerif’e eriştirdiğin için sana sonsuz hamdü senalar olsun.
Efendimiz (s.a.v)’e Al ve Ashabına milyon salât ve selâm olsun.

Ya Râbbel Alemin,
Niyet ettim ;
Bu mübarek Ramazanda; kalbimi, elimi, dilimi, gözümü haramdan sakınmaya…
Orucumu midemle değil, nefsimle tutmaya…
Soframı değil, kalbimi donatmaya…
Uykuya bile, ibadet niyetiyle yatmaya…

Rabbim nasip et de, hakkıyla hemhâl olalım Mübarek Ramazanla…

Ya Rabbel Alemin,
Ramazan-ı Şerif’teki,
Bütün güzellikleri senden istiyoruz.
Bütün kemâlleri senden istiyoruz.
Bütün hayırları senden istiyoruz.

Ey Kerim olan Allahım!
Bütün ihsanları, lütûfları, feyizleri, bereketleri, rahmetini, merhametini, mağfiretini sağanak sağanak yağdır üzerimize…
Bu mübarek günleri razı olduğun şekilde değerlendirmeyi nasip eyle hepimize…
Bu salgın hastalığından, her türlü tehlikelerden, felaket ve musîbetlerden;
bizi, ailemizi, çocuklarımızı, vatan ve milletimizi, devletimizi, devlet büyüklerimizi, ordumuzu ve tüm güvenlik güçlerimizi, ümmet-i Muhammed’i sen koru yarabbim!

Ramazanınız ve ömrünüz bereketli olsun. Selâmeti hâl ile herşey gönlünüzce olsun. Güzellikler nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa sizler de içinde bulunasınız inșaallah gönül dostları…
Allah-û Teâlâ yâr ve yardımcımız olsun. Vaktin sahibine emânetsiniz…

Rabbim tutmuş olduğunuz ve tutacağınız oruçları kabul etsin.Sıhhat afiyet versin.

Selâm ve duâ ile 🤲

–HACI ARICI–

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.