Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

GECELERİN EN HAYIRLISI KADİR GECESİ

08.05.2021
A+
A-

GECELERİN EN HAYIRLISI
KADİR GECESİ

“Kadir” güç yetirmek, hüküm, takdir, azamet; leyle-i kadir ise takdir, hüküm gecesi demektir.

Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevî haz ve vecdin doruğa ulaştığı Ramazan ayının son günlerine yaklaşmanın hüznünü taşırken, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne bugün kavuşuyor olmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.

Zaman ve mekanlar; kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir Gecesini bu derece değerli kılan en önemli sebep de, Kur’ân-ı Kerîm’in bu gece indirilmeye başlanmış olmasıdır. Kur’ân-ı Kerîm’in nüzûlü ve Peygamberimizin insanlığa son peygamber olarak gönderilmesi, İslam tarihinin en önemli hadisesidir. Kur’ân-ı Kerîm’de bu gece hakkında şöyle buyurulmaktadır:
“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu, sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”
(Kadr Sûresi, 97/1-5)
Çünkü her hikmetli iş, bu gecede tefrik edilir, bin aydan hayırlıdır, Kur’ân bu gecede indirilmiştir. Yeryüzü, meleklerle dolup tașar.
Kadir gecesi mübarek gecelerden biridir.
Ramazan ayının 27. gecesinde olduğu, (Müslim, Sıyâm, 207) genel kabul görmüş olmakla birlikte, Ramazanın son on gecesinde aranması ile ilgili hadisler de vardır (Müslim, Sıyâm, 219; Buhârî, Leyletü’l-Kadr, 3; Tirmizî, Savm, 72).
Ancak asırlardır bütün İslâm ülkelerinde Kadir gecesi, Ramazanın 27. gecesinde ihya edilmektedir.

Bu gece, dua, tevbe, istiğfar, zikir, Kur’ân kıraati ve namaz ile ihya edilebilir.
Sevgili Peygamberimiz (a.s.), faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan bekleyerek bu geceyi ihya edenlerin, geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiştir.
[Buhârî, Sahîh, “Kitabü’s-savm”, 6. (1768)]
Peygamberimiz (a.s.) bu gecede “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua edilmesini tavsiye etmiştir.
(Tirmizî, Deavat, 84)

Sayısız manevî güzelliğin yaşandığı ve mükâfatların bin olarak verildiği bu gecede; özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı, kendimizle hesaplaşmalı, iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya, kötü davranışlardan uzaklaşarak kalbimizdeki manevî kirleri temizlemeye çalışmalıyız.
Bu gece; Yüce Allah’ın bizlere bilgi, anlayış ve ihlâs vermesi, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi saptırmaması ve bizi affetmesi için dua edelim. Acı ve sıkıntı içindeki yüzlerin gülmesi ve gözyaşı dökerek yaşamak zorunda kalan insanların kurtuluşu için neler yapabileceğimizi düşünelim.

Bu arada bu mübarek günlerde, dün gece ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıyı da şiddetle kınıyorum. Mübarek Ramazan ayında ibadet eden Filistinli kardeşlerimizin hedef alınması insanlık dışı bir olaydır. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Ebû Hureyre (r.a.), Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğunu haber vermiştir:

“(İbadet için) sadece (şu) üç mescide yolculuk yapılır:
Mescid-i Haram,
Mescid-i Nebî,
Mescid-i Aksa (Beytü’l Makdis )…”

Kendimiz gidemiyoruz bari, şu mübarek ayda, bu mübarek Kadir gecesinde dualarımız hicret etsin șu üç kutsal mescide…
Zalim ellerinde, kuşatmasında, yönetiminde olan, Müslüman aleminden kurtarılma bekleyen, üç mübarek kutsal mescidimize…
Allah üçünün de hürriyete kavuşup, gerçek müslümanlar tarafından yönetildiği, dolduğu günleri bizlere göstersin inşaallah 🤲
Kadir gecesi; tüm İslam aleminin birlik ve beraberliğine, hidayete ermemize, kurtuluşumuza, affımıza, Cennete girmemize, barıș içerisinde yașamamıza vesile olsun inşaallah 🤲
Allah’ım Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri de affeyle…
AMİN AMİN AMİN 🤲

Selâm ve dua ile 🤲

–HACI ARICI–

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.