Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

HÜZÜNLÜ RAMAZAN BAYRAMI!

12.05.2021
A+
A-

HÜZÜNLÜ RAMAZAN BAYRAMI

Müslümanlarca sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilen ve her yıl büyük bir coşku ve heyacanla karşıladığımız mübarek Ramazan ayını, bu sene maalesef hüzünlü ve kederli karşılayabildik. Koronavirüs salgını sebebiyle bu kutlu misafiri sadece evlerimizde ağırlayabildik. Sahurun bereketini, iftarın sevincini, teravihin coşkusunu, mukabelenin huzurunu ve Ramazanı anlamlı kılan birçok eşsiz güzelliği bu yıl evlerimizi ibadet ve dua mekanı olarak hissedip, yaşadık.
Buna da şükürler olsun derken; yıllardır zulümde sınır tanımayan, zalim, barbar insanlığın yüz karası Allah’ın lanetlediği topluluk olan Yahudi yine Yahudiliğini yaptı. Hem de müminlerin Kadir gecesinde, iftar saatinde, ümmetin ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya kirli ayaklarıyla girerek, yine kirliliklerini, barbarlıklarını gösterdiler… Mübarek Ramazan günü içimizi yaktılar, bizi mahvettiler. Rabbim İsrail ordusunu Kahhar ismiyle kahreylesin, Kudüs’teki mazlum kardeșlerimize de yardım etsin inșaallah 🤲

Bir Ramazan-ı Şerif’i daha hüzünle uğurluyoruz. Biliyoruz ki, Allah’a kulluk görevimiz Ramazan ayıyla sınırlı değildir. Ömrümüzün sonuna kadar her anını ibadetle geçirmek mecburiyetindeyiz. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır.
“Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibadet et” (Hicr Sûresi, 99. ayet)

Bayram demek; sevinç, neșe, coşku, kutlama ve insani ilişkilerin gelişmesi, yüce duyguların coștuğu, sevgi ve saygı hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı güzel bir gün demektir.

Yıllardan beri her milletin, birçok milli günleri, tarihi hatıralarını canlandıran bayramları bulunmaktadır. Aynı şekilde bir dine mensup kimselerin de dini günleri ve dini bayramları vardır. İslam dininde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki bayram vardır. Arapça’da Îdü’l-Fıtr (Ramazan Bayramı) ve Îdü’l-Edha (Kurban Bayramı) şeklinde adlandırılan her iki bayram da hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Medine’ye hicret ettiklerinde, Medinelilerin İran’dan alma, Nevruz ve Mihrican bayramlarını kutladıklarını görünce
“Bu günler nedir?” diye sordu. Medineliler;
“Biz Cahiliyye Döneminden beri bu günlerde eğleniriz” dediler. Bunun üzerine Hz. Muhammed (S.A.V.);
“Allah size, o iki gün yerine daha hayırlı iki bayram vermiştir. Bunlar Ramazan ve Kurban Bayramlarıdır.” buyurmuşlardır.
( Ebû Davut, Salat 245, Nesai Salatü’l Îdeyn 179)

Bayram, bayram namazının kılınmasıyla başlar. Çünkü Sahabe-i Kiram’dan Bera bin Azib (R.A )’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.);
“Bu günümüzde, yapacağımız ilk şey namaz kılmamızdır.” buyurmuşlardır.
(Buhari, İdeyn 3, Müslim Edâhi 7)

Çok șükür ki; Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen koşulları sağlanarak camilerde bayram namazı kılınabileceğini açıkladı. En azından bu yıl bayram namazımızı eda edebileceğiz.

Bayram insanları kaynaștırıp, biraraya getirdiği gibi, yardımlașma ve hediyeleșmeye de vesile olur. Öyle ki,
bayramda șahlanan yardımlașma ve hediyeleșme ruhu, yalnızca hayatta olanlarla bağlı kalmaz, dünyadan göçüp, kabirlerinde Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Ölmüșlerimizi sevindirmek için müminler bayramda kabirleri ziyaret ederler, ruhlarına Kur’an ve Fatihalar okuyarak onları da sevindirirler.

Son zamanlarda maalesef bayramlar, eski anlam ve önemlerinden değer kaybetmiştir. Her insan “Nerede o eski o bayram günleri” diyerek, bugünlere sitem ederken Koronavirüs salgını ile șimdiki bayramları bile arar olduk. Halbuki bayramlar, hiç değişmemiştir, değişen sadece insanlardır. Bugünleri tatil yapmak ve dinlenmek olarak kabul eden insanlar, șimdi o günlerini de arar oldu. Bundan hepimizin bir ders çıkarması gerekir.
– “Acaba çok mu șımarmıștık?
Acaba büyüğümüzü saymayan, küçüğümüzü sevmeyen insanlar mı olmuștuk?”
Kendimize çeki düzen verip, bayrama ve bayram günlerine gereken değeri ve önemi verirsek, eski bayram günlerini aramaya, özlemeye gerek kalmayacaktır bence…

Bizler bayram sevincini, bir nebze de olsun yaşayabilmek ve yaşatabilmek için başta; ana babamız olmak üzere, akrabalarımzı, arkadaşlarımızı, dostlarımızı, komşularımızı görüntülü veya görüntüsüz telefonlarla arayarak bayramlarını tebrik edip, hâl hatır sorarak yașayacağız. Maalesef iki senedir elimizde olmayan sebeplerden dolayı bayramlarımız böyle geçmektedir. İnșaallah bir dahaki seneye bu salgından kurtulup, eski bayramlarımıza geri dönebiliriz.

Yarın idrâk edeceğimiz Mübarek Ramazan Bayramının İslami bilincimizin ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanlığın hidayet ve barışına vesile olması temennisiyle, sağlık ve huzur içinde nice bayramlara erişmemizi Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyorum.

Selâm ve dua ile 🤲

–HACI ARICI–

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.