Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

ÖRNEK OLUP KENDİMİZ OLABİLSEK!

21.05.2021
A+
A-

ÖRNEK OLUP KENDİMİZ OLABİLSEK!

Bugünkü İslam dünyası ile mi örnek olup, mazlumların yanında olacağız!

Bizler; Kur’an-ı Kerim’i okuyan, özellikle anlayan ve yaşayan, rehberi Kur’an olan, Peygamberimiz’in gerçek sünnetlerini yerine getiren, peygamberlik mücadelesini doğru ve yeterince anlayan, gereğince uygulayan, birbirine sımsıkı kenetlenen, davası sadece İslâm’a hizmet olan müslümanlar olursak, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmış, Dünyada izzet, ahirette cenneti kazanmış oluruz.

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O, sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah, size ayetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.”
(Ali İmran Sûresi, 103.ayet)
Biz müslümanlar bu hükme uymadıkça…

Hiçbir İslam şehri, sadece evden dua ederek veya zalime lanet okuyarak fethedilmemiştir. Biz bu şehirleri sadece evde dua okuyarak değil, topla tüfekle almıştık. Ama șimdi Yahudi Mescid-i Aksa’yı kirli postallarıyla çiğnerken, camilerden selâ okumak, evlerimizden dua etmek dışında elimizden birşey gelmiyor. Peki ama neden?

Biz hâlâ 500 sene önceki İslam bilginlerinin buluşları ile övünüyoruz. Ama aradan geçen sürede ne yaptık, hiç sorgulamıyoruz?
Bunca sene Avrupa’da hüküm süren Osmanlı, neden Avrupa’yı Müslüman yapamadı?

İnsanların aile hayatında, ticaret hayatında, çevreye olan saygısında müslümanca davranışlar nerede?
“Elhamdülillah müslümanım” diyoruz, ama müslümanca davranışlar sergilemiyoruz.
Mevcut durumu düzeltmek için, yoğun emek ve gayret sarfedilmesi gereken noktada yokuz, ama sloganik paylaşımlarda en öndeyiz.

Stratejik olarak yapmış olduğumuz hatalara birkaç örnek verelim.
Sosyal medyadaki hamaset dolu bir yığın paylaşımlar, Kudüs davasını sıradan hâle getiriyor.
“Bu İsrail malı, bunları almayın” yerine, “bu Türk malı, bunları alın” diyen bir paylaşım yok ve adamların bedava reklamını yapıyoruz.
Yıllardan beri “kahrolsun” sloganlarıyla vakit geçiriyoruz.
Müslümanların sürekli aşağılandığı ve yenildiği resim ve videoları paylaşarak, bilinç altına negatif yüklemeler yapıyoruz.
İHH’nın bile paylaştığı resimlerindeki müslümanların çocuklarının hepsi aç susuz, perperişan… Ama öbür tarafta gayrimüslim çocukları pırıl pırıl.
Dünyaya servis edilen Müslüman imajı böyle mi olmalı?
Bu işin hiç mi ferah tarafı yok?

Birileri yüz hatları ile ilgili 20 yaş resmi diye birşey ortaya attı ve okumuş okumamış herkes buna atladı, elin adamı milyonlarca veriyi bedava topladı.
Bu kadar büyük düșüncesizlik olur mu?
Hiç mi kafamız çalışmıyor? Sosyal medyadaki en ufak bir akıma hemen kendimizi kaptırıveriyoruz…

Demek ki tarih bilmek, olayları sadece kronolojik sırayla bilmek demek değildir,
Olayların nedenlerini ve niçinlerini bilmek demektir. Mukayeseli tarih bilmek demektir.
Yani dünyanın bir köşesinde bir olay olurken, diğer köşelerinde aynı anda neler olduğunu bilmek demektir. Tarihin felsefesini bilmek demektir.

Yahudi, Kur’anda tarif edilen Yahudi, ama Müslüman Kur’anda tarif edilen Müslüman değil…

Ümmet olarak dersimize çalışıp,hakkını vermeden;Ne Kudüs,ne Doğu Türkistan,ne kan ağlayan diğer islam beldeleri,nede bu müslümanlığımızla sorumluluklarımızdan biz kurtuluruz..!
Ne zaman Kur’an-ı Kerimde tarif edilen Müslüman oluruz, o zaman Mescid-i Aksâ ve kan ağlayan diğer beldeler kurtulur.

Rabbimiz bize basiret versin; mazlum müslümanlara da yardımını esirgemesin!
İsrail ve ABD gibi zalimleri helak eylesin!

Selam ve dua ile 🤲

–HACI ARICI–

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.